settings icon
share icon
Pytanie

Skąd mogę wiedzieć, że Biblia nie jest po prostu mitologią?

Odpowiedź


To, że Biblia powstała w umyśle Boga sprawia, że jest nie tylko wyjątkowa wśród innych książek, ale jest też unikatowym skarbem na ziemi. Biblia odsłania wieczny plan Boga dotyczący odkupienia ludzkości z jej grzeszności. Mimo tego, że biliony kopii zostało rozpowszechnionych na cały świat, to jednak wciąż wiele osób poddaje w wątpliwość jej prawdziwość. Czy Biblia jest księgę mitologii czy jest prawdziwym, natchnionym Słowem Boga? To pytanie powinno mieć największe znaczenie dla każdego człowieka, bez względu na to czy ma tego świadomość czy też nie.

Wiele religijnych tekstów twierdzi, że przekazuje boskie przesłanie. Biblia jednak jako jedyna stwierdza, że Bóg nie pozostawił miejsca na wątpliwość odnośnie tego czy jest to jego spisane Słowo czy nie. Jeśli ktoś podejmie uczciwe starania, aby sprawdzić fakty, znajdzie potwierdzenie, że Bóg pozostawił swój ślad w każdym jej miejscu. Te same usta, które przemówiły tworząc całe stworzenie również dały nam Biblię.

Inaczej aniżeli mitologia, Biblia ma historyczne ramy czasowe. Postacie w niej opisane są prawdziwymi osobami zamieszkującymi miejsca, które można odnaleźć w określonej przestrzeni wydarzeń historycznych. Biblia wspomina o Nebuhadnesorze, Senacherybie, Cyrusie, Herodzie, Feliksie, Piłacie i wielu innych historycznych postaciach. Jej historia łączy się z wieloma narodami, włączając w to Egipcjan, Chetytów, Persów, Babilończyków czy Imperium Rzymskie. Wydarzenia biblijne mają miejsce w określonej przestrzeni geograficznej takiej jak Kanaan, Syria, Egipt, Mezopotamia i inne. Wszystkie te weryfikowalne szczegóły obalają pomysł jakoby Biblia była jedynie mitologią.

Inaczej aniżeli mitologia, Biblia znajduje wiele potwierdzeń w nauce, np. w biologii, geologii, astronomii czy archeologii. Archeologia biblijna rozwinęła się w ostatnim półtorej wieku, w tym czasie odkryto setki tysięcy artefaktów. Jeden przykład: kiedyś sceptycy używali odniesień Biblii do cywilizacji chetyckiej jako "dowodu", że Biblia była mitem. Nigdy nie było ludności "Chetytów" według ówczesnych uczonych. Jednak w 1876 roku, pojawiła się pierwsza seria odkryć, a obecnie istnienie cywilizacji chetyckiej jest dokładnie udokumentowane. Archeologia nadal wzmacnia historyczność Biblii. Jak zauważył dr Henry M. Morris, "Dzisiaj nie ma żadnego niekwestionowanego znaleziska archeologicznego, które dowodziłoby że Biblia jest w błędzie w jakiejś kwestii."

Odmiennie aniżeli w mitologii, Biblia jest napisana jako historia. Łukasz napisał, że "wielu podjęło się sporządzenia opisu wydarzeń, które wśród nas się dokonały; Jak nam to przekazali naoczni od samego początku świadkowie.." Łukasz mówi "Postanowiłem i ja, który wszystko od początku przebadałem, dokładnie kolejno ci to opisać...Abyś upewnił się w prawdziwości nauki, jaką odebrałeś" (zobacz Ew. Łukasza 1.1-4). Czy Łukasz opisał cuda w swojej relacji? Tak, wiele z nich. Ale były to cuda sprawdzone przez naocznych świadków. Dwa tysiące lat później, sceptyk mógł nazwać relację Łukasza "mitem", ale ciężar dowodów przytłacza sceptyka. Relacja sama w sobie jest dokładnie zbadanym dokumentem historycznym.

Inaczej aniżeli mitologia, Biblia zawiera zdumiewającą liczbę spełnionych proroctw. Mity nie zajmują się proroctwami, a prawie jedna trzecia Biblii stanowią proroctwa. Biblia zawiera ponad 1800 przypuszczeń dotyczących przeszło 700 różnych tematów znalezionych w ponad 8300 wersetach. Stary Testament zawiera ponad 300 proroctw dotyczących samego Jezusa Chrystusa, wiele z nich niesamowicie dokładnych. Liczne proroctwa już się wypełniły, i spełniły się zgodnie z dokładną przepowiednią. Matematyczne szanse, aby ktoś wypełnił taką liczbę przepowiedni i fakt, że wszystkie się wypełniły jest lata świetlne ponad ludzkie możliwości. Te cudotwórcze proroctwa mogły być jedynie zrealizowane dzięki ponadnaturalnej opiece Tego, który widzi koniec z dawna, co jeszcze się nie stało (Ks. Izajasza 46.9-10).

Odmiennie aniżeli mitologia, Biblia przemieniła niezliczoną ilość istnień ludzkich. A mimo to wielu ludzi pozwala, aby poglądy innych- którzy nigdy szczerze nie studiowali Biblii- formułowały ich własne opinie. Każdy z nas powinien studiować ją dla samego siebie. Poddaj ją testowi. Żyj zgodnie z przykazaniami Biblii i doświadczaj jej osobiście jak dynamiczną i przemieniającą mocą jest ta niesamowita księga. Zastosuj jej nauczanie na temat przebaczenia i zobacz jak może naprawiać zepsute relacje. Zastosuj jej zasady zarządzania i zobacz jak zmieni się Twoja sytuacja finansowa. Zastosuj jej nauczanie na temat wiary i poczuj wyciszenie swojego serca nawet jeśli przechodzisz trudne próby w swoim życiu. Biblia działa. Istnieje powód dla którego chrześcijanie w różnych zakątkach świata codziennie ryzykują własne życie, aby odsłaniać przed innymi życiodajną prawdę tej niezwykłej Księgi.

Ostatecznie, wielu z tych, którzy odrzucają Boga i jego objawione Słowo czynią tak z powodu pychy. Są tak przywiązani do swoich osobistych przekonań, że odrzucają możliwość uczciwego zbadania dowodów. Aby przyjąć Biblię za coś prawdziwego wymagałoby to poważnego rozważenia kwestii Boga i ich odpowiedzialności względem niego. Zaakceptowanie Biblii jako czegoś prawdziwego może wymagać od nas zmiany stylu życia. Jak stwierdził pastor Erwin Lutzer, "Prawda jest taka, że niewielu ludzi ma otwarty umysł, szczególnie w kwestii religii...Z tego powodu zniekształcone doktryny oraz uprzedzenia są w łatwy sposób utrwalane z pokolenia na pokolenie."

Miliony ludzi umiera każdego roku przekonując swoje dusze, że Biblia nie jest prawdziwa, mając nadzieję że nie jest niczym innym aniżeli księgą pełną mitów oraz to, że Bóg nie istnieje. To jest ryzykowna gra, a stawki są bardzo wysokie. Zachęcamy wszystkich do tego, aby czytać Biblię z otwartym umysłem; niech sama przemawia, pozwalając Tobie zrozumieć, że Boże Słowo jest prawdą (Ew. Jana 17.17).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Skąd mogę wiedzieć, że Biblia nie jest po prostu mitologią?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries