settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat dotrzymywania przysięgi/ślubów?

Odpowiedź


Istnieje około 30 biblijnych relacji mówiących o ślubach, z czego większość pochodzi ze Starego Testamentu. 3-cia i 4-ta Księga Mojżeszowa (Kapłańska i Liczb) odnoszą się kilkakrotnie do ślubów w odniesieniu do składania darów i ofiar. Surowe konsekwencje spotykały Izraelitów, którzy najpierw zobowiązali się przysięgą, a potem ją złamali, szczególnie jeśli przysięga złożona była samemu Bogu.

Historia Jefty ilustruje bezmyślność składania przysiegi/pustych obietnic bez rozumienia ich konsekwencji. Przed poprowadzeniem Izraelitów do bitwy przeciwko Ammonitom, Jefta - opisany jako bardzo mężny człowiek- złożył pochopnie przysięgę, że gdy powróci do domu jako zwycięzca, odda Panu w ofierze tego, kto pierwszy wyjdzie na jego spotkanie. Gdy Pan zapewnił mu zwycięstwo, osobą, która pierwsza wyszła mu na spotkanie była jego córka. Jefta pamiętał o swojej przysiędze i złożył ją Panu w ofierze (Ks. Sędziów 11,29-40). Czy Jefta powinien dotrzymać ślubu czy też nie, jest treścią innego artykułu. Przykład ten pokazuje bezmyślność składania pochopnych obietnic.

Być może dlatego Jezus dał nowe przykazanie dotyczące ślubów. "Słyszeliście także, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, ale dotrzymasz Panu przysiąg swoich. A Ja wam powiadam, abyście w ogóle nie przysięgali ani na niebo, gdyż jest tronem Boga, ani na ziemię, gdyż jest podnóżkiem stóp jego, ani na Jerozolimę, gdyż jest miastem wielkiego króla; ani na głowę swoją nie będziesz przysięgał, gdyż nie możesz uczynić nawet jednego włosa białym lub czarnym. Niechaj więc mowa wasza będzie: Tak - tak, nie - nie, bo co ponadto jest, to jest od złego." (Mateusza 5,33-37)

Zasady te są jasne dla chrześcijan: nie składaj ślubów, ani Panu ani komukolwiek. Po pierwsze, nie mamy pewności czy będziemy mogli spełnić daną obietnicę. Faktem jest, że jesteśmy podatni na błędy w naszym osądzie z powodu naszej upadłej natury, a to oznacza, że możemy złożyć przysięgę w bezmyślny czy niedojrzały sposób. Po drugie, nie wiemy co przyniesie przyszłość- tylko Bóg wie. Nie wiemy co się stanie jutro (Jakub 4,14), dlatego czynienie ślubów, że coś uczynimy lub nie, jest czymś niedorzecznym. Tylko Bóg ma całkowitą kontrolę, a nie my; On "współdziała we wszystkim ku dobremu z tymi, którzy Boga miłują, to jest z tymi, którzy według postanowienia jego są powołani." (Rzymian 8,28). Wiedząc to, wiemy, że składanie obietnic nie jest konieczne i wskazuje na brak naszego zaufania Bogu. W końcu, Jezus nakazuje nam, aby nasze słowo było wystarczającym zapewnieniem, bez składania dodatkowych ślubów. Gdy mówimy "tak" lub "nie", to nasze słowa powinny dokładnie to oznaczać. Natomiast dodatkowe składanie ślubów sprawia, że otwieramy się na działanie szatana, który pragnie wciągnąć nas w pułapkę i prowadzić do kompromisu w naszym życiu chrześcijańskim.

Jeśli w bezmyślny sposób złożyliśmy obietnicę i zorientowaliśmy się, że nie możemy lub nie powinniśmy go dotrzymywać, to powinniśmy wyznać to Bogu, wiedząc, że On jest "wierny i sprawiedliwy i przebaczy nam nasze grzechy i oczyści nas od wszelkiej nieprawości." Złamanie ślubów jest czymś poważnym, jednak nie jest grzechem, którego Bóg nie byłby w stanie nam przebaczyć, jeśli w szczerości i pokorze wyznajemy Bogu nasz grzech. Bóg nie zmusza nas do dotrzymywania nieostrożnie złożonych obietnic, ale oczekuje od nas abyśmy byli posłuszni Jezusowi i abyśmy powstrzymywali się od składania ślubów.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat dotrzymywania przysięgi/ślubów?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries