settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat przemocy?

Odpowiedź


Definicja przemocy brzmi: "wywieranie fizycznej siły aby naruszyć, uszkodzić lub nadużyć" i niestety przemoc jest częścią dnia codziennego. Jest ona w filmach, w programach telewizyjnych, żyjemy w świecie, gdzie siłę często wyraża się przemocą. Jednak dla chrześcijan droga jest zawsze wyznaczana przez prawdę Słowa Bożego. Zatem, co mówi Biblia na temat przemocy?

Po pierwsze, przemoc psychiczna jest równie niszcząca co przemoc fizyczna. 3 Księga Mojżeszowa 19,17 mówi "Nie będziesz chował w sercu swoim nienawiści do brata swego. Będziesz gorliwie upominał bliźniego swego, abyś nie ponosił za niego grzechu." Gdy wiemy, że ktoś grzeszy, czy lepszym sposobem okazania miłości jest zachowanie milczenia i chowanie urazy względem tej osoby? Bóg mówi, że powinniśmy szczerze rozmawiać, a w Ew. Mateusza 5,21-22 Jezus wskazuje, że gniew człowieka może prowadzić do Bożego sądu, tak samo jak przemoc fizyczna. Przemoc jaką okazuje ta osoba względem drugiego człowieka, może powrócić do niego od samego Boga.

Co z przemocą podczas wojny? Słowa z 2 Księgi Mojżeszowej 20,13 zostały przetłumaczone w niepoprawny sposób jako "nie zabijaj", jednak literalnie słowa tam użyte oznaczają "nie morduj". Bóg zezwolił ludowi Bożemu na prowadzenie sprawiedliwych wojen. Od Abrahama przez Deborę i Dawida, Boży ludzie walczyli jako narzędzia sądu sprawiedliwego i świętego Boga. Rzymian 13,1-4 mówi nam, że powinniśmy poddawać się władzy zwierzchniej funkcjonującej w państwie, i że narody mają prawo nosić miecz przeciwko złoczyńcom zarówno tym z zewnątrz jak i wewnątrz kraju.

Przemoc istnieje, ale musimy rozróżnić pomiędzy świętym gniewem przeciwko grzechowi, a naszą zemstą wymierzoną przeciw komuś kogo nie lubimy, co jest jasnym wyrazem naszej dumy (Psalm 73,6). Mężczyźni są bardziej podatni na przemoc (szczególnie w kulturach, które promują obraz prawdziwego mężczyzny jako kogoś kto nigdy nie płacze, zawsze ma jakiś plan i nosi broń), najmądrzejszy mężczyzna żyjący kiedykolwiek napisał: "Nie zazdrość człowiekowi gwałtownemu i nie obieraj żadnej jego drogi" (Przypowieści Salomona 3,31). Modlitwa i cierpliwość gaszą przemoc i gniew każdego dnia.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat przemocy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries