settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat koszmarów nocnych?

Odpowiedź


Koszmary nocne są zdefiniowane jako sny, które wywołują silne, negatywne reakcje emocjonalne, takie jak strach czy przerażenie. Ci, którzy cierpią z powodu koszmarów zwykle budzą się w stanie ekstremalnego stresu, czemu towarzyszą również reakcje fizyczne- podwyższony puls, poty, nudności- często przez jakiś czas takie osoby potrafią ponownie zasnąć. Są różne przyczyny koszmarów nocnych. Dzieci z powodu swojej dużej wyobraźni są podatne na koszmary, niektóre są tak wyraźne, że dziecko budzi się z krzykiem i płaczem. Ekstremalne przypadki można również nazwać "nocnym terrorem". Spożywanie pewnych posiłków przed pójściem spać może powodować koszmary, jak również oglądanie strasznych filmów. Pójście spać przeżywając jakiś stres związany z życiową sytuacją lub po kłótni również może przyczynić się do pojawienia się koszmaru, ponieważ umysł wciąż pracuje, nawet podczas snu.

Nie ma wątpliwości, że koszmary mogą być niezwykle uciążliwe, ale czy jest jakieś duchowe znaczenie koszmarów? Sny i wizje są opisane w Biblii i Bóg czasami używał snów, aby coś przekazać swoim prorokom czy innym ludziom. Bóg przemówił do Abimelecha w 1 Księdze Mojżeszowej w rozdziale 20, ostrzegając go aby nie ruszał żony Abrahama - Sary. Inne znane sny biblijne, to: drabina Jakubowa (1 Księga Mojżeszowa 28), sny Józefa o jego braciach, że będą jemu służyli w efekcie czego jego bracia sprzedali go jako niewolnika do Egiptu (1 Mojżeszowa 37), dalej jego sny dotyczące faraona (1 Mojżeszowa 40-41), które doprowadziły go do pozycji drugiego najpotężniejszego człowieka w Egipcie. Pan lub Jego anioł objawiali się ludziom w Biblii: Gedeonowi (Księga Sędziów 7), Salomonowi (1 Królewska 3), Nebukadnesarowi (Daniela 2), Marii (Mateusza 1), Józefowi (Mateusza 2) czy żonie Piłata (Mateusza 27). Żadnego z tych snów nie moglibyśmy nazwać koszmarem, zatem wygląda na to, że Bóg nie przemawia do ludzi poprzez koszmary.

Niektórzy ludzie myślą, że szatan czy demony przenikają ich umysły podczas koszmarów, jednak nie ma takiego fragmentu w Biblii, który mógłby poprzeć takie stwierdzenie. W Biblii nie pojawia się żaden przypadek w którym demoniczne siły komunikowałyby się z ludźmi podczas snów czy koszmarów. Najprawdopodobniej koszmary są niczym innym aniżeli pracą mózgu podczas snu, który zmaga się z naszymi strachami i zmartwieniami. Jeśli chrześcijanin często doświadcza koszmarów, które zakłócają jego sen i wprawiają w emocjonalne rozstrojenie, może czas zwrócić się o pomoc medyczną. Jednak, tak jak we wszystkich przypadkach, modlitwa jest naszą najlepszą bronią przeciwko jakiemukolwiek emocjonalnemu czy duchowemu problemowi. Modlitwa piętnaście czy dwadzieścia minut przed snem jest najbardziej efektywnym sposobem, aby uspokoić umysł i serce i przygotować się do spokojnego snu. Tak jak i w innych przypadkach, Bóg zapewnia mądrość tym, którzy jej szukają u niego (Jakub 1,5), On również obiecał swój pokój wszystkim, którzy Go szukają. "Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie" (Filipian 4,6-7).

English


Powrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat koszmarów nocnych?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries