settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi na temat białej magii?

Odpowiedź


Biała magia opisana jest jako "dobra" magia, w przeciwieństwie do czarnej magii, która czerpie z mocy złych istot. Opinie są rozbieżne w kwestii różnicy pomiędzy czarną a białą magią, co wynika z koncepcji, że funkcjonują dwie nazwy na określenie tej samej rzeczy, oraz przekonania, że są one kompletnie odmienne, szczególnie pod względem celów i intencji. Biblia nie rozróżnia "dobrej" magii od "złej." Magia jest w Biblii po prostu magią.

Ci, którzy praktykują białą magię są często nazywani Wicca, oddają cześć stworzeniu a nie Stwórcy, i mimo że mogą nie wzywać diabła czy złych duchów, to często odwołują się do "matki ziemi", aniołów i/lub innych rzeczy. Centralnym tematem wiccan jest "czyń co chcesz, nie krzywdź innych." Wielu spośród zaangażowanych w białą magię nazywa siebie wiccanami, bez względu na to czy rzeczywiście nimi są czy też nie. Chociaż wicca jest bardzo otwarta światopoglądowo i istnieje wiele "denominacji" oraz teologicznych stanowisk w ramach tego wierzenia, to jednak istnieją określone przekonania, praktyki i tradycje, które łączą wyznawców białej magii z wiccą.

Czy intencją jest uczczenie "matki ziemi", jakiś rzeczy czy aniołów, by czynić dobro, to w rzeczywistości nie ma rozróżnienia pomiędzy białą i czarną magią, ponieważ obie czczą coś innego aniżeli Boga. Przerażająca jest myśl, że zwolennicy białej magii nieświadomie modlą się i szukają tego samego boga co czarna magia, czyli szatana.

Przez całe Pismo Święte, zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie, wszelkie praktyki wróżbiarstwa są jawnym naruszeniem Bożego prawa i są tak samo potępione (5 Ks. Mojżeszowa 18.10-16; 3 Ks. Mojżeszowa 19.26, 31, 20.27; Dzieje Apostolskie 13.8-10). Magicy faraona próbowali powtórzyć cuda jakich Bóg dokonał poprzez Mojżesza i Aarona, wykonując swoje czary (2 Ks. Mojżeszowa 7.11, 8.7). Apostoł Paweł potępił czarnoksiężnika Elymasa, nazywając go "synem diabła", który był "pełen oszukaństwa i wszelkiej przewrotności..." i wykrzywiał proste drogi Pańskie (Dzieje Apostolskie 13.10). Żaden czarodziej czy wróżbita w Biblii nie jest przedstawiony w pozytywny sposób. Wszyscy są potępieni przez Boga.

Pismo Święte mówi, że Bóg nienawidzi wszelkiej magii. Dlaczego? Ponieważ nie pochodzi ona od Boga. Szatan zwodzi ludzi przez to, że myślą oni iż biała magia jest pożyteczna. On może to czynić, ponieważ udaje, że jest aniołem światłości (2 Koryntian 11.14), ale jego pragnieniem jest związanie dusz na tyle na ile może to uczynić. Biblia ostrzega przed diabłem i jego sztuczkami. "Bądźcie trzeźwi, czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, chodzi wokoło jak lew ryczący, szukając kogo by pochłonąć" (1 Piotra 5.8).

"A Duch wyraźnie mówi, że w późniejszych czasach odstąpią niektórzy od wiary i przystaną do duchów zwodniczych i będą słuchać nauk szatańskich" (1 Tymoteusza 4.1). Prawdziwa duchowa moc pochodzi od Boga, wypływa z właściwej z nim relacji poprzez Jezusa Chrystusa oraz z Ducha Świętego, który zamieszkuje w sercach wierzących.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi na temat białej magii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries