settings icon
share icon
Pytanie

Co powinien zrobić chrześcijanin, jeśli tam gdzie mieszka nie ma kościoła do którego mógłby uczęszczać?

Odpowiedź


Jest wiele regionów świata, gdzie funkcjonują ograniczenie dla chrześcijan w kwestii tego kiedy, gdzie i jak często mogą oddawać cześć. W niektórych krajach, chrześcijanie mają zakazane oddawanie czci w każdej postaci, a niektóre rządy są na tyle represyjne, że aresztują chrześcijan tylko dlatego, że deklarują lub praktykują swoją wiarę. Chrześcijanie, którzy żyją w takich rejonach muszą włożyć dużo wysiłku w to, aby wzrastać duchowo i dojrzewać w wierze, gdy nie mają dostępu do jakiegokolwiek kościoła lub żyją w kraju wrogo nastawionego do Boga.

Dla chrześcijan w krajach, które przyzwalają na posiadanie Biblii lub materiałów do studiowania Biblii, pilne, codzienne rozważanie Słowa jest konieczne, szczególnie jeśli nie ma możliwości trwania w społeczności chrześcijańskiej. Ważne jest, aby spędzać czas każdego dnia na osobistym studiowaniu Słowa Bożego i modlitwie. Wierzącym w krajach w których Biblia jest zakazana może pomóc Internet. Wiele stron zapewnia dostęp do Biblii. Istnieją także grupy społeczności online z którymi można się swobodnie komunikować i wzajemnie zachęcać. W wielu krajach na całym świecie dostępne są także audycje radiowe, które nauczają Słowa Bożego, nawet jeśli muszą być emitowane krótkimi falami z dużych odległości.

Znalezienie innych wierzących z rejonów zakazanych może być początkiem domowej "podziemnej" grupy domowej, aby wspólnie studiować Słowo Boże i się modlić. Ruch kościołów domowych w Chinach stworzył silne i prężnie działającą wspólnotę chrześcijan prześladowanych. Ci, którzy rozpoczęli podziemne grupy domowe na Bliskim Wschodzie dostrzegli ogromny głód Słowa Bożego wśród anglojęzycznych pracowników zamieszkujących te regiony. Ci wierni wierzący, zmieniają lokalizację swoich spotkań każdego tygodnia, ustnie przekazując sobie zaproszenia na spotkania, i niesamowicie rosną w wierze w czasach trudnych i dla nich niebezpiecznych.

Nic nie jest w stanie oddzielić dziecka Bożego od miłości Boga w Chrystusie (Rzymian 8.38-39). Nawet jeśli wierzący oddzielony jest od innych wierzących (w sensie fizycznym), to jednak mogą praktykować bliską relację z Panem, a Bóg będzie wiernie zachęcał i wzmacniał ją/jego w wierze. Wierzący otrzymali dar Ducha Świętego, który w nich przebywa (Efezjan 1.13-14), a Pocieszyciel pomoże nam przezwyciężać niebezpieczne sytuacje. Historia chrześcijan pełna jest opowieści wierzących, którzy pielęgnowali silną wiarę podczas najgorszych prześladowań i chwil samotności jaką można sobie wyobrazić. Mocy Ducha Świętego w wierzących nigdy nie należy lekceważyć.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co powinien zrobić chrześcijanin, jeśli tam gdzie mieszka nie ma kościoła do którego mógłby uczęszczać?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries