settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest bar micwa? Co to jest bat micwa?

Odpowiedź


Termin bar micwa (często pisany wielkimi literami) oznacza "syna przykazania". Termin bat micwa oznacza "córkę przykazania". W judaizmie idea ceremonii bar micwy lub bat micwy jest stosunkowo nowa. W wieku 13 lat żydowski chłopiec jest uważany za wystarczająco dojrzałego, aby wypełnić obowiązek micwy (przykazania), a żydowska dziewczynka jest uważana za zdolną do wypełnienia obowiązków micwy. Ceremonia bar micwy lub bat micwy jest uznaniem dorosłości; chłopiec staje się mężczyzną, a dziewczynka kobietą. Jako osoba dorosła dzieli obowiązki i przywileje pełnoprawnego członka społeczności żydowskiej. Chłopiec staje się "bar micwą", synem przykazania.

W ciągu ostatnich stu lat ceremonia bar micwy zyskała na znaczeniu. W przeszłości nowy bar micwa był uprawniony do noszenia tefilin (filakterii) podczas modlitwy. Tefilin to małe drewniane pudełeczka zawierające Pismo Święte przymocowane skórzanymi paskami do czoła i jednego przedramienia. Ponadto bar micwa może publicznie czytać z Tory w synagodze w szabat. Bardziej konserwatywne ruchy w judaizmie zezwalają na bar micwę tylko dla chłopców, ale nie zezwalają na odpowiadającą jej bat micwę dla dziewcząt. Bardziej liberalne ruchy w judaizmie obchodzą zarówno bar micwę, jak i bat micwę.

Ceremonia bar micwy zwykle obejmuje prowadzenie przez dziecko modlitw lub czytanie fragmentów Tory podczas nabożeństwa szabatowego. Zazwyczaj wygłasza ono również przemówienie, tradycyjnie zaczynające się od słów "Dziś jestem mężczyzną". Ojciec i dziadek mogą również mieć swój udział w recytowaniu błogosławieństwa lub przekazywaniu Tory dziecku. Przed uroczystością bar micwy należy ukończyć projekt charytatywny.

Nie wszyscy Żydzi są aktywni religijnie. Duża liczba członków społeczności żydowskiej jest świecka i nie przestrzega religijnych elementów judaizmu. Jednak nawet świeckie rodziny żydowskie cieszą się z bar micwy i bat micwy jako rytuałów przejścia, gdy ich synowie i córki stają się dorosłymi członkami społeczności.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest bar micwa? Co to jest bat micwa?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries