settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest balsam z Gilead?

Odpowiedź


Balsam to aromatyczna, lecznicza substancja otrzymywana z roślin. Gilead był obszarem na wschód od rzeki Jordan, dobrze znanym z przypraw i maści. "Balsam z Gileadu" był zatem wysokiej jakości maścią o właściwościach leczniczych. Balsam był wytwarzany z żywicy pochodzącej z rośliny kwitnącej na Bliskim Wschodzie, choć dokładny gatunek nie jest znany. Nazywano go również "balsamem Mekki". Mirra pochodzi z podobnej rośliny - kommifory mirry. Biblia używa terminu "balsam Gileadu" metaforycznie jako przykładu czegoś o właściwościach leczniczych lub kojących.

"Balsam z Gileadu" ma trzy odniesienia w Biblii. W Księdze Rodzaju 37:25, gdy bracia Józefa zastanawiali się, jak go zabić, w drodze do Egiptu z Gileadu przejeżdżała karawana Ismaelitów. W ich ładunku znajdowały się "przyprawy, balsam i mirra". Księga Jeremiasza 8 zawiera Boże ostrzeżenie dla Judy przed tym, co uczyni im Babilon. Słysząc te wieści, Jeremiasz lamentował: "Czyż nie ma balsamu w Gileadzie?". (werset 22). Jego pytanie jest poetyckim poszukiwaniem nadziei - błaganiem o uzdrowienie. Następnie, w Jeremiasza 46:11, gdy Bóg opisuje zbliżający się sąd nad Egiptem, drwi z nich: "Idź do Gileadu i przynieś balsam, dziewicza córko egipska! Daremnie zażywasz mnóstwa leków, nie ma dla ciebie uzdrowienia".

Te biblijne odniesienia do balsamu Gilead zainspirowały wiele literackich i kulturowych aluzji, w tym odniesienia w "Kruku" Edgara Allana Poe i filmach takich jak The Spitfire Grill. W szczególności "There Is a Balm in Gilead" to afroamerykańska pieśń duchowa, która porównuje uzdrawiający balsam do zbawczej mocy Jezusa - jedynego prawdziwego lekarstwa, które nigdy nie zawiedzie w leczeniu naszych duchowych ran.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest balsam z Gilead?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries