settings icon
share icon
Pytanie

Kim była Aszera?

Odpowiedź


Aszera albo Asztarte to imię najważniejszej bogini czczonej w starożytnej Syrii, Fenicji i Kanaanie. Fenicjanie nazywali ją Asztarte, Asyryjczycy czcili ją jako Isztar, a Fenicjanie mieli świątynie Asztarty (1 Ks. Samuela 31,10). Ponieważ Izraelici nie podbili całkowicie ziemi Kanaan, kult Aszery przetrwał i przedostał się do religijności Izraela, zaraz jak tylko zmarł Jozue (Ks. Sędziów 2,13).

Aszerę przedstawiano jako pień drzewa zasadzonego w ziemi. Pień był zwykle pokryty symbolicznymi rzeźbami - wyobrażeniami bogini. Z powodu jej powiązania z rzeźbionymi drzewami, miejsca czci Aszery zwykle nazywano "gajami", a hebrajskie słowo "asherah" (liczba mnoga - "asherim") może nawiązywać do bogini jak również do gaju drzew. Jednym ze złych czynów króla Manassesa było to, że "Postawił też posąg Aszery, który kazał sporządzić w świątyni" (2 Ks. Królewska 21,7). Innym tłumaczeniem "rzeźbionego słupa Aszery" jest "ryty obraz gaju".

Nawiązując do bogini - księżyca, Aszera była często przedstawiana jako małżonka Baala, boga - słońce (Ks. Sędziów 3,7; 6,28; 10,6; 1 Ks. Samuela 7,4; 12,10). Aszera była również czczona jako bogini miłości i wojny, czasami powiązana z Anat, inną boginią kananejską. Kult Aszery był związany ze zmysłowością i jednym z elementów była rytualna prostytucja. Kapłani i kapłanki Aszery również praktykowali wróżbiarstwo i przepowiadanie przyszłości.

Pan Bóg przez Mojżesza zabronił uwielbiania Aszery. Prawo jasno mówiło, że gaje drzew nie mogą być blisko ołtarza Jahwe (5 Ks. Mojżeszowa 16,21). Pomimo jasnych Bożych instrukcji, kult Aszery wciąż sprawiał problemy w Izraelu. Nawet Salomon popadł w bałwochwalstwo i jednym z pogańskich bóstw, które wprowadził do królestwa była Aszera zwaną "boginią Sydończyków" (1 Ks. Królewska 11,5.33). Później Jezebel jeszcze bardziej rozpowszechniła kult Aszery z 400 prorokami, których opłacała (1 Ks. Królewska 18,19). Czasami Izrael doświadczał przebudzenia i ruszały krucjaty przeciwko kultowi Aszery prowadzone przez Gedeona (Ks. Sędziów 6,25-30), Króla Asę (1 Ks. Królewska 15,13) i Króla Jozjasza (2 Ks. Królewska 23,1-7).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim była Aszera?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries