settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia o aromaterapii?

Odpowiedź


Aromaterapia to gałąź medycyny alternatywnej, która wykorzystuje ekstrakty roślinne, zwłaszcza zapachowe, do leczenia dolegliwości medycznych i psychicznych. Pomimo nazwy, ekstrakty te (znane również jako "olejki eteryczne") mogą być podawane przez inhalację lub stosowane bezpośrednio na skórę. Aromaterapia jest stosowana w leczeniu chorób skóry, zatorów i infekcji. Olejki eteryczne, takie jak lawenda, są również używane do wspomagania relaksu. Oprócz skutecznego zastosowania mięty pieprzowej w odświeżaniu oddechu, nie ma naukowych dowodów na to, że aromaterapia faktycznie przynosi korzyści medyczne, a wiele olejków eterycznych może być niebezpiecznych, jeśli są podawane nieprawidłowo.

Biblia często wspomina o aromacie i kadzidle. W 2 Ks. Mojżeszowa 30.22-33 Bóg poleca Izraelitom sporządzenie olejku do namaszczenia z mirry, pachnącej trzciny, cynamonu i kasji (podobnej do cynamonu) na bazie oliwy z oliwek. Następny fragment opisuje kadzidło, które miało być używane w przybytku, a później w świątyni, w tym przyprawy, onychę, galbanum i kadzidło. Kadzidło miało być również dodawane do ofiary ze zboża (3 Ks. Mojżeszowa 2.1-2) jako "kojący aromat dla Pana". Mędrcy przynieśli małemu Jezusowi kadzidło i mirrę (Ew. Mateusza 2.11), a Maria umyła stopy Jezusa niezwykle kosztowną maścią z nardem, "dom napełnił się zapachem olejku" (Ew. Jana 12.3; tłum. Biblia Warszawsko- Praska).

W czasach Starego Testamentu leki roślinne były postrzegane z pewną rezerwą. Ich stosowanie było tak ściśle powiązane z pogańskimi praktykami religijnymi, że Pismo Święte nie zachęcało do ich stosowania. Zamiast tego Izraelici mieli polegać na Bogu jako swoim uzdrowicielu (2 Ks. Mojżeszowa 15.26; Ks. Jeremiasza 46.11). Kapłani byli upoważnieni do rozpoznawania dolegliwości, ale nie do ich leczenia (3 Ks. Mojżeszowa 13.7, 19, 49). Olej do namaszczania zalecany w 2 Ks. Mojżeszowej w rozdziale 30 był używany do poświęcania ludzi i rzeczy na służbę Bogu. Kadzidło i mirra były używane do balsamowania. I chociaż olejek nardowy może mieć przyjemny aromat, nie ma nic, co wskazywałoby na medyczne korzyści dla stóp Jezusa poza usuwaniem przykrego zapachu.

Używanie ekstraktów roślinnych do leczenia miejscowego i oddechowego nie jest z natury związane z New Age, nawet jeśli czasami może być łączone z niebiblijnymi praktykami. Chociaż należy zachować ostrożność podczas stosowania olejków eterycznych (szczególnie w przypadku osób z alergiami), nie ma nic niebiblijnego w stosowaniu zapachów lub olejków roślinnych w terapii schorzeń.EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia o aromaterapii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries