settings icon
share icon
Pytanie

Jaki jest moralny argument za istnieniem Boga?

Odpowiedź


Moralny argument rozpoczyna się od faktu, że wszyscy ludzie rozpoznają jakiś kod moralny (że niektóre rzeczy są dobre, a niektóre złe). Za każdym razem, gdy dyskutujemy nad tym co jest dobre a co złe, odnosimy się do wyższego prawa, którego istnienie zakładamy, każdy ma jego świadomość, trzyma się go i nie mamy wolności do wprowadzania jakichś arbitralnych zmian. Dobro i zło odnoszą się do wyższego standardu czy prawa, a prawo wymaga prawodawcy. Ponieważ prawo moralne wykracza poza ludzkość, to uniwersalne prawo wymaga uniwersalnego prawodawcy. Tym zakładamy, że jest Bóg.

Na poparcie argumentu moralnego, widzimy, że nawet w najbardziej odległych plemionach, które są zupełnie odcięte od reszty cywilizacji, widzimy podobny kod moralny. Oczywiście mimo iż różnice istnieję w kwestiach społecznych, zalety takie jak odwaga i lojalność oraz wady takie jak chciwość czy tchórzostwo są uniwersalne. Gdyby człowiek (ludzkość) był odpowiedzialny za ten kod, to różniłby się on tak bardzo jak każda inna rzecz jaką wymyślił człowiek. Dodatkowo, nie jest to tylko spis (relacja) tego, co robi ludzkość- rzadko kiedy ludzie żyją według własnego kodu moralnego. Skąd zatem mamy te wszystkie pomysły co powinniśmy robić? Rzymian 2.14-15 mówi, że prawo moralne (lub sumienie) pochodzi od ostatecznego prawodawcy suwerennego wobec człowieka. Jeśli jest to prawdą, to spodziewalibyśmy się znaleźć dokładnie to, co zaobserwowaliśmy. Tym prawodawcą jest Bóg.

Ujmując to w sposób negatywny, ateizm nie zapewnia żadnych podstaw moralności, żadnej nadziei i żadnego znaczenia w życiu. Chociaż samo to nie obala ateizmu, to jednak jeśli logiczne działanie systemu przekonań nie uwzględnia tego, co instynktownie wiemy, że jest prawdą, to należy je odrzucić. Bez Boga nie byłoby obiektywnych podstaw moralności, życia czy powodu, by żyć. A jednak wszystkie te rzeczy istnieją, podobnie jak Bóg. Tym samym, istnieje moralny argument za istnieniem Boga.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaki jest moralny argument za istnieniem Boga?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries