settings icon
share icon
Pytanie

Czy Biblia zaleca aranżowanie małżeństw?

Odpowiedź


Małżeństwo „zaaranżowane” to takie, które zawiera się za zgodą rodziców pary młodej, często bez uwzględnienia zdania pary, która ma zostać sobie poślubiona. Biblia nie mówi, że rodzice powinni aranżować małżeństwa, ani też nie mówi, że nie powinni. Jednak, widzimy w Biblii kilka przykładów małżeństw aranżowanych, przede wszystkim małżeństwo Izaaka i Rebeki.

W tym przypadku, zaufany sługa został wysłany przez ojca Izaaka, Abrahama, aby znaleźć odpowiednią pannę ze swojego ludu, ponieważ nie chciał, aby Izaak wziął za żonę pogańską Kanaanitkę (1 Ks. Mojżeszowa 24). Widzimy po odpowiedzi Rebeki, że posiadała wiele bogobojnych cech i była wyraźnie Bożym wyborem dla Izaaka. Bez wątpienia, nie wszystkie aranżowane małżeństwa w tamtych czasach były zawierane w taki bogobojny i uległy sposób.

Praktyka aranżowanych małżeństw była kontynuowana w wielu kulturach, włączając w to kultury wschodnie, aż do 1900 r. Nawet dzisiaj, w ortodoksyjnych rodzinach żydowskich, islamskich czy hinduskich, obserwuje się praktykę aranżowanych małżeństw. Biblia milczy w tej kwestii. Jednak, nakreśla, kim powinien być bogobojny współmałżonek. Dla chrześcijanina, bez względu na to czy jest czy nie jest aranżowane, ma być relacją tylko z osobą wierzącą. Najważniejsza relacja jaką każdy z nas ma jest nasza osobista relacja z Panem Jezusem Chrystusem. Małżonek, którego wybieramy powinien być kimś, kto skupiony jest na posłuszeństwie Słowu Bożemu i kto dąży do życia, które przynosi Bogu chwałę (1 Koryntian 10.31).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Biblia zaleca aranżowanie małżeństw?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries