settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest apologetyka dowodowa (ewidencjonalizm)?

Odpowiedź


Apologetyka dowodowa jest metodą chrześcijańskiej apologetyki, która podkreśla pozytywne dowody na rzecz prawdy o chrześcijaństwie. Cechą charakterystyczną apologetyki dowodowej jest jej jednoetapowe podejście do ustanowienia teizmu chrześcijańskiego. Ewidencjonaliści będą używać dowodów i argumentów z kilku dziedzin, w tym archeologię, spełnione proroctwa mesjańskie, a zwłaszcza cudów.

W odróżnieniu od klasycznej apologetyki, apologeta dowodowy wierzy, że obecność cudów działa jako dowód na samo istnienie Boga. W ten sposób, apologeta dowodowy nie wierzy, że argumenty filozoficzne i naukowe na Bożą obecność muszą logicznie występować przed cudami, aby udowodnić chrześcijaństwo biblijne. Jednak, apologeta dowodowy nie sprzeciwia się użyciu teologii naturalnej, aby wesprzeć potwierdzenie Bożego istnienia. Te argumenty są ważną bronią w arsenale ewidencjonalistów jako że pomagają uzasadnić argumenty za chrześcijaństwem, dając dalsze potwierdzenie, że Bóg istnieje, stworzył i zaprojektował nasz wszechświat. Ewidencjonaliści po prostu nie wierzą, że takie argumenty muszą być przedstawiane przedtem zanim przejdzie się do dowodów związanych z cudami. W ten sposób apologeta dowodowa może jednocześnie argumentować za teizmem i teizmem chrześcijańskim bez konieczności uprzedniego ustalenia istnienia Boga. Takie podejście może być korzystne w osobistym ewangelizowaniu, gdzie możemy mieć zbyt mało czasu na przedstawianie szerokiej gamy dowodów.

Apologeci dowodowi w charakterystyczny sposób kładą duży nacisk na dowody z cudów, zwłaszcza na cielesne zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ewidencjonaliści będą odwoływać się do wielu linii dowodowych, aby utwierdzić historyczność objawień pośmiertnych zmartwychwstałego Jezusa jak również odkrycie Jego pustego grobu. Dodatkowy nacisk jest również kładziony na obalenie teorii naturalistycznych, które próbują wyjaśnić dowody zmartwychwstania Chrystusa. Gdy zmartwychwstanie Jezusowe (i jego apostołów) zostanie potwierdzone, własne zrozumienie tego wydarzenia staje się właściwą ramą interpretacyjną dzięki której rozumiemy znaczenie tego faktu. Przed ukrzyżowaniem Jezus powiedział, że Jego nadchodzące zmartwychwstanie uprawomocni Jego twierdzenia (Ew. Mateusza 12.38-40; 16.1-4). Apostoł Paweł ogłosił, że zmartwychwstanie Chrystusa było Bożym udowodnieniem boskości Chrystusa (Rzymian 1.3-4). W Dz. Apostolskich, apostoł Piotr twierdził, że cielesne zmartwychwstanie Jezusa było Bożą aprobatą publicznej służby Jezusa (Dz. Apostolskie 2.23-32). W tym kontekście zmartwychwstanie cielesne staje się podstawowym potwierdzeniem radykalnych twierdzeń Jezusa o sobie samym i uprawomocnieniem przesłania o zbawieniu przez Jezusa.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest apologetyka dowodowa (ewidencjonalizm)?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries