Pytanie
Co to znaczy, że w te sprawy pragną wejrzeć sami aniołowie (1 Piotra 1:12)?
Odpowiedź
Piotr pisze, aby zachęcić i napomnieć wierzących cierpiących straszliwe prześladowania. Podkreśla swoją wdzięczność za miłosierdzie, zmartwychwstanie i zbawienie Chrystusa. W Chrystusie mamy wieczne dziedzictwo, żywą nadzieję i niewymowną radość. Przypomina wierzącym, że ich cierpienia i próby są tymczasowe i służą wzmocnieniu i udoskonaleniu ich wiary (1 Piotra 1:6-7). Po tym wstępie Piotr wygłasza interesujące stwierdzenie dotyczące zarówno proroków, jak i aniołów:
"(10) Tego zbawienia poszukiwali prorocy. Dowiadywali się o nie ci, którzy sami zapowiadali, że Bóg okaże wam łaskę. (11) Pragnęli dociec, na który to moment i na jakie okoliczności wskazuje obecny w nich Duch Chrystusa, zapowiadający Jego cierpienia i następującą po nich chwałę. (12) Im też zostało objawione, że sprawy, o których mówią, odnoszą się nie do nich samych, ale do was. Te sprawy są wam obecnie głoszone przez ludzi przemawiających w Duchu Świętym posłanym z nieba. I w te sprawy pragną wejrzeć sami aniołowie." (1 Piotra 1:10-12).
Piotr przypomina wierzącym w Nowym Testamencie, że są oni odbiorcami skrupulatnej dokumentacji proroków i uwagi poświęconej odkupieniu Chrystusa. Nawet pisząc o cierpieniu i uwielbieniu Mesjasza, prorocy nie do końca rozumieli, co i kiedy się wydarzy. Pragnęli poznać cel, na który wskazywało Pismo Święte. Wierzący Nowego Testamentu rozumieją teraz ewangelię i zbawienie, o którym mówili prorocy.
Następnie Piotr mówi coś nieoczekiwanego o aniołach: "I w te sprawy pragną wejrzeć sami aniołowie". Oznacza to, że są ciekawi ewangelii oraz tego, jak i dlaczego została ona głoszona. Aniołowie żyją w obecności Boga, więc dlaczego mieliby być zainteresowani ludzkim zbawieniem (Mt 18:10; 22:30)?
Wierzący w Jezusa Chrystusa rozumieją, jak to jest być martwym w grzechu i wyobcowanym od Boga (Efezjan 2:1-3). Rozumieją również, jak wielką łaskę i miłosierdzie okazał im Chrystus, umierając śmiercią, na którą zasłużyli (Efezjan 2:13). Są adoptowani do rodziny Bożej, a ich relacja z Bogiem jest odkupiona (Rzymian 8:14-17). Z drugiej strony, aniołowie nie znają słodyczy odkupienia. Nie mają doświadczalnej wiedzy o łasce i zbawieniu. Aniołowie w niebie nie zostali oddzieleni od Boga, nie poznali osobiście pojednania ani głębi intymności, która z niego wynika. Jest to obca koncepcja, która wzbudza ich ciekawość. Greckie słowo oznaczające "wejrzeć" oznacza "fizycznie pochylać się, uważnie przyglądać się i z ciekawością badać". W historii ludzkości aniołowie zajmowali miejsce w pierwszym rzędzie, obserwując odkupieńcze dzieło Boga nad ludzkością (1 Tymoteusza 3:16). Księga Hebrajczyków opisuje ich jako "duchy usługujące" posłane, by służyć tym, którzy mają odziedziczyć zbawienie" (Hebrajczyków 1:14). Są zdumieni zbawieniem i uważnie się w nie wpatrują, pragnąc zrozumieć jego tajemnice.
Należy zauważyć, że aniołowie, którzy byli nieposłuszni Bogu, nie zostali przywróceni lub odkupieni tak jak ludzkość. Syn Boży stał się człowiekiem, aby odkupić ludzkość; nie stał się aniołem, aby odkupić niebiańskie zastępy. Aniołowie nie mogą w pełni zrozumieć zbawienia, ponieważ nie jest ono dla nich.
W Księdze Wyjścia widzimy dalsze dowody anielskiego zainteresowania Bożym miłosierdziem. Bóg nakazał, aby cheruby na pokrywie Arki Przymierza "rozpostarły swe skrzydła ku górze, przesłaniając nimi pokrywę. Cheruby miały być zwrócone twarzami do siebie, patrząc w kierunku pokrywy" (Wj 25:20; por. Liczb 7:89; 1 Krl 8:7-8; Hebr. 9:5). Tron miłosierdzia reprezentuje tron Boga; jest to miejsce, w którym przebywała Jego obecność, a krew pojednania była ofiarowana za grzech. Złote cheruby na arce zostały umieszczone tak, jakby patrzyły na odkupieńcze cele Boga. W 1 Liście Piotra aniołowie pragną zrozumieć niezmierzoną radość płynącą z zadośćuczynienia Chrystusa za grzech.
Fakt, że aniołowie tęsknią za rzeczami związanymi z naszym zbawieniem, jest przejmującym przypomnieniem tego, jak cennym darem jest zbawienie. Obyśmy tęsknili za zbawieniem i pielęgnowali cud odkupienia!
English
Co to znaczy, że w te sprawy pragną wejrzeć sami aniołowie (1 Piotra 1:12)?