settings icon
share icon
Pytanie

Czy aniołowie mają wolną wolę?

Odpowiedź


Mimo, iż Biblia wspomina o aniołach ponad 250 razy, to odniesienia te zazwyczaj związane są z innym tematem. Poznanie tego, co Biblia mówi na temat aniołów z pewnością może pomóc w zrozumieniu Boga i jego sposobów działania, ale to czego dowiadujemy się o samych aniołach musi być zazwyczaj wysnute z kontekstu tekstu, aniżeli z dosłownych opisów.

Anioły są istotami duchowymi, które mają osobowość co dotyczy również emocji (Ew. Łukasza 2.13-14), inteligencji (2 Koryntian 11.3, 14) oraz woli (2 Tymoteusza 2.26). Szatan był aniołem, który został wyrzucony z nieba wraz z wieloma innymi aniołami, które postanowiły pójść za nim i wybrały grzech (2 Piotra 2.4). W kwestii wolnej woli, Biblia ujawnia, że było to ćwiczenie polegające na możliwości dokonania wyboru (Judy 1.6).

Niektórzy uczeni wierzą, że był to pewnego rodzaju "okres próbny" dla aniołów, podobny do czasu gdy Adam i Ewa byli w ogrodzie. Ci aniołowie, którzy nie wybrali grzechu i podążanie za szatanem zostały "wybranymi" aniołami (1 Tymoteusza 5.21), utwierdzonymi w świętości. Te anioły są również określone mianem "świętych aniołów" (Ew. Marka 8.38) oraz "świętymi" (Psalm 89.6).

Nawet jeśli wybrane anioły utwierdzone są w swojej świętości, to nie oznacza to, że utraciły swoją wolną wolę. Z pewnością każde żywe stworzenie ma możliwość podjęcia wyboru w każdym momencie. Anioły święte mają zdolność do popełnienia grzechu, ale w żadnym razie nie oznacza to, że popełnią grzech.

Aby zrozumieć tą kwestię, możemy rozważyć życie Chrystusa. Chrystus był "doświadczony we wszystkim" (Hebrajczyków 4.15), a jednak nie popełnił grzechu. Jezus miał zdolność wybrania tego co tylko chciał (Ew. Jana 10.17-18). Jednak, jego priorytetem było wybieranie zawsze tego, co podoba się Bogu Ojcu i to zawsze wybierał (Ew. Jana 4.34). W podobny sposób, wybrani aniołowie wielbią i służą Bogu, ponieważ tak wybierają; są posłuszni Bogu, ponieważ tego pragną najbardziej i to czynią.

Ludzie mają wolną wolę, ale walczą z grzechem ponieważ ludzka natura została skażona grzechem. Z tego powodu wszyscy ludzie grzeszą (Rzymian 5.12) i o wiele trudniej jest im "być dobrymi" aniżeli "być złymi." Anioły święte nie mają grzesznej natury. Nie mają skłonności do grzechu, lecz do sprawiedliwości, robiąc wszystko to, co podoba się Bogu.

Podsumowując, święte anioły mają wolną wolę, ale Biblia jasno stwierdza, że nie będą grzeszyć. Apostoł Jan, opisując niebo, napisał, że nie będzie tam smutku, płaczu czy bólu (Ks. Objawienia 21.4) i ktoś kto czyni zło, nigdy nie będzie dopuszczony by tam wejść (Ks. Objawienia 21.27). Anioły, które są częścią nieba są bezgrzeszne.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy aniołowie mają wolną wolę?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries