settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy, że szatan udaje anioła światłości?

Odpowiedź


Ciemność i światło są metaforami zła i dobra. Jeśli ktoś widzi anioła światła, to automatycznie wydaje się, że jest to dobra istota, z powodu korelacji dobra ze światłem i zła z ciemnością, to silny archetyp w historii ludzkości. W Biblii, światło jest duchową metaforą prawdy i Bożej niezmiennej natury (Jakuba 1.17). Jest to wielokrotnie używane w Biblii, aby pomóc nam zrozumieć, że Bóg jest w pełni dobry i godny zaufania (1 Jana 1.5). Jeśli jesteśmy "w światłości", to jesteśmy z nim (1 Piotra 2.9). On nawołuje nas, abyśmy przyłączyli się do niego w światłości (1 Jana 1.7), bo jego celem było obdarowanie nas światłem (Ew. Jana 12.46). Światłość jest miejscem, gdzie przebywa miłość i odpocznienie (1 Jana 2.9-10). Bóg stworzył światło (1 Ks. Mojżeszowa 1.3), przebywa w świetle (1 Tymoteusza 6.16) i wlewa w nasze ludzkie serca to światło, abyśmy mogli znać go i rozumieć prawdę (2 Koryntian 4.6).

Zatem, gdy 2 Koryntian 11.14 mówi nam, że "szatan podaje się za anioła światłości", oznacza to, że szatan wykorzystuje naszą miłość do światła, aby nas oszukać. On chce, abyśmy myśleli że jest dobry, prawdomówny, kochający i potężny- czyli ma te wszystkie atrybuty co Bóg. Przedstawienie siebie jako ciemności, istoty diabelskiej z rogami nie byłby zbyt atrakcyjny dla większości ludzi. Większość ludzi nie pociąga ciemność, ale światłość. Zatem, szatan ukazuje się jako stworzenie światłości, aby przyciągnąć nas do siebie i do jego kłamstw.

Jak możemy rozróżnić, które światło jest od Boga, a które od szatana? Nasze myśli i serca łatwo się mylą przez sprzeczne przesłania. Skąd możemy wiedzieć, że jesteśmy na właściwej ścieżce? Psalm 119 mówi, "Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce" (werset 105) oraz "Przystępność Twoich słów oświeca i naucza niedoświadczonych" (werset 130). Słowo Boże ma moc. Podobnie jak głos Boga przemówił istnieniem światła fizycznego, może on przemówić światłem duchowym do naszych serc. Nastawienie się na słuchanie jego głosu- poprzez jego Słowo- pomaga nam rozpoznawać różnicę pomiędzy dobrym światłem Bożym i tym, które je udaje.

Szatan przedstawia nam grzech jako coś przyjemnego i pięknego godnego pożądania, i przedstawia fałszywe nauczanie jako oświecające i przemieniające życie. Miliony podąża za jego zwiedzeniem po prostu dlatego, że nie znają Bożej prawdy. Ks. Izajasza 8.20-22 opisuje ciemność jako efekt ignorowania Słowa. Lud Izraela poszukiwał prawdy wykorzystując medium, zwiedzionego kłamstwami szatana. Izajasz mówi, "Do objawienia i do świadectwa! Jeśli nie będą mówić zgodnie z tym hasłem, to nie mam dla nich jutrzenki. A będzie się on błąkał w kraju uciśniony i wygłodzony; a kiedy zazna głodu i wpadnie we wściekłość, zacznie przeklinać swego króla i swego Boga; podniesie oczy w górę, potem popatrzy na ziemię: a oto tylko utrapienie i ciemności, i przygniatająca noc! Ale mrok będzie rozpędzony" (Ks. Izajasza 8.20-22; tłum. Biblia Tysiąclecia)

Ciemność jest efektem próbowania znalezienia prawdy poza Słowem Bożym. Smutne, jak mówi Izajasz, gdy ludzie nie mają "jutrzenki", zastanawiają się w ciemności i często są źli na Boga, odmawiając przyjścia do niego po pomoc. Z tego powodu udawanie szatana, że jest aniołem światła jest takie skuteczne. Zmienia białe w czarne a czarne w białe i sprawia, że zaczynamy wierzyć, że Bóg jest kłamcą, że to Bóg jest źródłem ciemności. Wówczas, w naszej rozpaczy, koncentrujemy naszą nienawiść na tym, który jako jedyny może nas zbawić.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy, że szatan udaje anioła światłości?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries