settings icon
share icon
Pytanie

Czy aniołowie śpiewają?

Odpowiedź


Może wydawać się dziwne pytanie o to, czy anioły śpiewają, ponieważ powszechnie mówi się "Oczywiście, że śpiewają." Popularne są obrazki aniołów trzymających śpiewniki lub harfy lub w inny sposób wskazując na ich zdolność tworzenie muzyki. A ludzie często wspominają historię Bożego Narodzenia: "Anioły śpiewały pasterzom gdy Jezus się narodził, nieprawda?" Problem polega jednak na tym, że w opisie Bożego Narodzenia nie ma wzmianki o śpiewaniu. W rzeczywistości, jest bardzo mało dowodów biblijnych na to, że aniołowie śpiewali.

Prawdopodobnie najwyraźniejszym fragmentem poruszającym tą kwestię jest Ks. Joba 38.7, gdzie czytamy, że podczas stworzenia świata "gwiazdy poranne chórem radośnie się odezwały i okrzyk wydali wszyscy synowie Boży." Studiując poezję hebrajską „gwiazdy poranne" są utożsamiane z „aniołami", a śpiew z radosnymi okrzykami. Wydaje się dość proste/ oczywiste: aniołowie śpiewali. Jednak hebrajskie słowo tłumaczone jako "śpiewali" nie zawsze wskazuje na muzykę. Może być również przetłumaczone jako "radosne wykrzykiwanie", "głośne płakanie" lub "weselenie się."

Ks. Objawienia 5 jest innym przykładem, który może wskazywać, że anioły śpiewają. Werset 9 mówi o istotach, które "śpiewały nową pieśń" w niebie. Tymi śpiewającymi istotami jest dwudziestu czterech starszych i cztery żywe stworzenia — być może istoty anielskie, ale nie są dokładnie tak nazwane. Później w wersecie 11 słyszany jest "głos wielu aniołów." Ale słowo tutaj użyte mówi o "głosie", a nie dokładnie o "śpiewie." Słowa zastępów anielskich w wersecie 12 są całkiem podobne do słów pieśni w wersecie 9, ale słowa aniołów nie mówią dokładnie o śpiewie. Zatem, nie ma jednoznacznego dowodu w 5 rozdziale Ks. Objawienia, że aniołowie śpiewają.

A co z historią Narodzenia Bożego? Ew. Łukasza 2.13-14 mówi, "I zaraz z aniołem zjawiło się mnóstwo wojsk niebieskich, chwalących Boga i mówiących: Chwała na wysokościach Bogu..." Zauważ ponownie, że słowa aniołów są "mówione", a nie dokładnie "śpiewane." Skoro śpiewanie jest rodzajem wypowiadania się, fragment nie wyklucza koncepcji, że anioły śpiewały- ale ten fragment nie pozostawia tej kwestii rozstrzygniętej.

Mówiąc najkrócej, Biblia nie daje dokładnej odpowiedzi w kwestii tego, czy aniołowie śpiewają. Bóg stworzył ludzkość z wrodzonym zamiłowaniem do muzyki i śpiewu, szczególnie w odniesieniu do uwielbienia (Efezjan 5.19). Często używamy śpiewu, gdy wielbimy Pana. Fakt, że słowa aniołów z Ks. Objawienia 5 oraz Ew. Łukasza 2 są słowami uwielbienia, wyrażone w poetycki sposób, opowiada się za ideą śpiewania aniołów. I wydawałoby się to logiczne, że Bóg stworzył anioły z taką samą skłonności do śpiewania jaką mają ludzie. Ale nie możemy być w tym dogmatyczni. Bez względu na to, czy aniołowie śpiewali czy mówili w tych fragmentach biblijnych, to uwielbiały i wychwalały Boga. Obyśmy poszli za ich przykładem!

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy aniołowie śpiewają?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries