settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest animizm?

Odpowiedź


Animizm jest wiarą w to, że wszystko ma duszę lub ducha, anima z Łaciny, włączając w to zwierzęta, rośliny, kamienie, góry, rzeki i gwiazdy. Animiści wierzą, że każda anima jest pełnym mocy duchem, który może pomóc lub zniszczyć, dlatego powinno się go czcić, bać lub w jakimś sensie rozpoznać. Animizm jest prymitywną religią, której przodkowie od tysiąca lat ubóstwiali zwierzęta, gwiazdy i inne bóstwa, praktykując spirytyzm, wróżbiarstwo, przepowiednie i astrologię. Używali magii, klątw, czarów, przesądów, amuletów, talizmanów, uroków czy czegokolwiek co- jak wierzyli- pomoże im uchronić się przed działaniem złych duchów i w udobruchaniu dobrych duchów.

Elementy animizmu obecne są w wielu fałszywych religiach włączając w to hinduizm, mormonizm czy kult New Age. Fałszywe religie zawsze nauczają, że duchy obecne w ludziach są tak naprawdę Bogiem, a praktykowanie religii pomoże nam to sobie uświadomić i rozwinąć w sobie ducha- boga w taki sposób, że sami staniemy się jak Bóg. To jest dokładnie takie same kłamstwo jakiego użył szatan, gdy kusił Adama i Ewę w ogrodzie Eden, mówiąc im, że staną się jak Bóg (1 Ks. Mojżeszowa 3.5).

Biblia jednoznacznie stwierdza, że istnieje tylko jeden Bóg i wszystko inne, począwszy od aniołów w niebie aż po ziarenka piasku na plaży, zostało stworzone przez niego (1 Ks. Mojżeszowa 1.1). Jakakolwiek religia, która naucza że istnieje więcej niż jeden bóg naucza fałszywie. "[...] że przede mną Boga nie stworzono i po mnie się go nie stworzy" (Ks. Izajasza 43.10) oraz "Ja jestem Pan i nie ma innego, oprócz mnie nie ma Boga..." (Ks. Izajasza 45.5). Czczenie fałszywych bogów, którzy nie są w ogóle bogami jest grzechem jaki Bóg szczególnie nienawidzi, ponieważ ograbia go z chwały, która jedynie jemu się należy. Bóg wielokrotnie w Biblii zakazuje czczenia fałszywych bogów.

Tym samym Biblia surowo zabrania praktyk animistycznych. "A jeżeli mężczyzna albo kobieta będą wywoływać duchy lub wróżyć, to poniosą śmierć. Ukamienują ich, krew ich spadnie na nich" (3 Ks. Mojżeszowa 20.27). Praktyki animistyczne otwierają drzwi dostępu demonów do życia ludzi. Biblia w bardzo ostrych słowach wyraża potępienie dla tych, którzy dopuszczają się takich praktyk (5 Ks. Mojżeszowa 18; 3 Ks. Mojżeszowa 20; Ks. Izajasza 47).

I podobnie jak we wszystkich fałszywych religiach, animizm jest kolejnym kłamstwem szatana, ojca kłamstwa. Jednak wielu w różnych zakątkach świata uległa temu zwiedzeniu, bo "diabeł, chodzi wokoło jak lew ryczący, szukając kogo by pochłonąć" (1 Piotra 5.8)

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest animizm?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries