settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie słowa 'alleluja'?

Odpowiedź


Słowo alleluja jest chyba najbardziej znane w kontekście "Chóru Alleluja" z oratorium Georga Friedricha Händla zatytułowanego "Mesjasz" [oratorium skomponowane w 1741 r., jest to najpopularniejsza kompozycja Händla, a słynny chór "Hallelujah" z tego oratorium zalicza się do jego najbardziej rozpoznawalnych kompozycji- wyjaśnienie od tłumacza]. Alleluja jest hebrajskim słowem oznaczającym "chwała Jahwe." We współczesnym języku, słowo alleluja oznacza "chwała Panu."

Słowo alleluja w Ks. Objawienia użyte jest w niebie, gdzie wielki tłum zgromadził się przed tronem w bezpośredniej obecności samego Boga. To jest uczta weselna Baranka. Wrogowie Boga zostaną wyrzuceni, a ewangelia zatriumfuje. W zwycięskim świętowaniu, całe niebo oddaje chwałę, pieśń dziękczynienia wypowiedzianą przez wszystkie zjednoczone istoty święte. Powodem dla tego chwalebnego wylania uwielbienia jest Boże sprawiedliwe zwycięstwo nad jego wrogami (Ks. Objawienia 19.1-3), Jego suwerenność (wersety 4-6) i Jego wieczna wspólnota z Jego ludem (werset 7). Dźwięk wylania tego uwielbienia i czci jest tak przytłaczający, że apostoł Jan może opisać to tylko jako "głos licznego tłumu i jakby szum wielu wód, i jakby huk potężnych grzmotów, które mówiły: Alleluja! Oto Pan, Bóg nasz, Wszechmogący, objął panowanie" (werset 6).

Tak wielkie jest radowanie się Bożego ludu podczas uczty weselnej Pana Młodego (Chrystusa) oraz panny młodej/ Oblubienicy (kościoła), że słowo alleluja jest jedynym, wystarczająco wielkim słowem, aby to wyrazić. Wspaniała wersja chóru Händla w niebie, na tyle na ile wspaniała jest sama muzyka, jest jedynie niewielką zapowiedzią wspaniałości, która zostanie wyrażona przez święty chór, gdy śpiewamy, "Alleluja, bo panuje wszechmocny Pan Bóg!”EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie słowa 'alleluja'?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries