settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest akcja apostolska?

Odpowiedź


Akcja apostolska to termin używany przez wyznawców Kościoła Rzymskokatolickiego. Działanie apostolskie jest postrzegane jako celowe działanie motywowane pragnieniem wpływania na ludzi dla Jezusa Chrystusa i Królestwa Bożego. Kiedy ktoś daje z siebie wszystko z zamiarem dzielenia się Chrystusem, angażuje się w akcję apostolską.

W nauczaniu rzymskokatolickim akcja apostolska jest naturalną konsekwencją poznania Chrystusa. Jest to miłość w działaniu, kiedy chrześcijanin buduje relacje z innymi i dzieli się z nimi Chrystusem. Akcja apostolska to coś więcej niż tylko spełnianie dobrych uczynków; to działanie podejmowane w celu doprowadzenia kogoś innego do relacji z Chrystusem. Akcja apostolska jest postrzegana jako istotny element prawdziwego życia chrześcijańskiego.

Oczywiście nie ma nic złego w zdobywaniu ludzi dla Chrystusa i dzieleniu się ewangelią z innymi; to właśnie powinni robić chrześcijanie (Dz. Apostolskie 1.8). Określenie akcja apostolska może być mylące, jeśli nie jesteśmy ostrożni.

Po pierwsze, musimy zrozumieć, że nie możemy i nie będziemy apostołami. Na apostolstwo nie można sobie zasłużyć ani go osiągnąć w dzisiejszych czasach. Paweł był ostatnim apostołem, został nim dzięki bezpośredniemu objawieniu Jezusa Chrystusa na drodze do Damaszku. Później Paweł był nauczany bezpośrednio przez Pana (Galacjan 1.11-20). Dwunastu apostołów w Biblii zajmowało wyjątkową pozycję. To właśnie tych dwunastu apostołów położyło fundament pod kościół, a Jezus był kamieniem węgielnym (Efezjan 2.20). Tego fundamentu już się nie kładzie.

Po drugie, musimy zrozumieć, że jesteśmy zbawieni z łaski przez wiarę (Efezjan 2.8-9). Dobre uczynki, niezależnie od tego, czy nazywamy je "akcjami apostolskimi", czy też nie, nie zapewniają nam zbawienia ani go nie utrzymują. Zdecydowanie jesteśmy powołani do chodzenia w dobrych uczynkach; Bóg je nawet dla nas wyznaczył (Efezjan 2.10). Biblia uczy, że nasze dobre uczynki powinny być wynikiem naszej miłości do Boga i tego, co uczynił dla nas przez zbawienie, a nie wymogiem do uzyskania lub utrzymania naszego zbawienia.

Nawet jeśli Kościół Rzymskokatolicki naucza innej ewangelii, nie oznacza to, że nie ma tam prawdziwych chrześcijan, którzy mają właściwe zrozumienie tego, czym jest zbawienie, pomimo oficjalnego nauczania ich kościoła. Motywacja stojąca za naszymi działaniami - "apostolskimi" czy innymi - jest tym, co jest najważniejsze. Powinniśmy mieć to na uwadze i starać się być takimi chrześcijanami, jakimi byli apostołowie (zob. 1 Koryntian 4.16; 11.1).

Podsumowując, akcja apostolska to termin rzymskokatolicki, który opisuje coś, co powinni robić wszyscy chrześcijanie. Ponieważ katolicy patrzą na uczynki inaczej niż protestanci, a wiek apostolski już minął, konieczne jest właściwe zrozumienie naszych terminów i tego, czego faktycznie naucza Biblia.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest akcja apostolska?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries