settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest agnostycyzm?

Odpowiedź


Agnostycyzm to pogląd, który twierdzi, iż nie można poznać, ani udowodnić istnienia Boga. Słowo „agnostyk” znaczy dokładnie „bez wiedzy”. Agnostycyzm jest uczciwszą intelektualnie formą ateizmu. Ateizm twierdzi, że Bóg nie istnieje – pozycja nie do udowodnienia. Agnostycyzm utrzymuje, że istnienie Boga nie może być ani udowodnione ani nieudowodnione – niemożliwym jest poznać czy Bóg istnieje. W tej koncepcji, agnostycyzm jest poprawny. Istnienie Boga nie może być empirycznie udowodnione lub obalone.

Biblia mówi nam, że musimy zaakceptować przez wiarę, że Bóg istnieje. Hebrajczyków 11:6 mówi: „Bez wiary zaś nie można podobać się Bogu. Przystępujący bowiem do Boga musi uwierzyć, że [Bóg] jest i że wynagradza tych, którzy Go szukają.” Bóg jest duchem (Ew. Jana 4:24), więc nie może być widziany lub dotykany. Jeżeli Bóg nie zdecyduje się objawić samego siebie, jest z natury niewidoczny dla naszych zmysłów (List do Rzymian 1:20). Biblia naucza, że istnienie Boga może być widziane we wszechświecie (Psalm 19:1-4), odczuwane w naturze (List do Rzymian 1:18—22) oraz potwierdzone w naszych sercach (Księga Koheleta 3:11).

Agnostycyzm jest z natury brakiem chęci opowiedzenia się za lub przeciwko istnieniu Boga. To jest jak „balansowanie na linie”. Deiści wierzą, że Bóg istnieje. Ateiści wierzą, że Bóg nie istnieje. Agnostycy wierzą, że nie powinniśmy ani wierzyć, ani nie wierzyć w istnienie Boga – dlatego, że w obu przypadkach poznanie tego jest niemożliwe.

Ze względu na ten spór, wymieńmy kilka jasnych i niezaprzeczalnych dowodów na istnienie Boga. Jeśli umieścimy deizm oraz ateizm/agnostycyzm na równorzędnej pozycji, wiara w który z nich jest bardziej sensowna, jeśli brać pod uwagę możliwość życia po śmierci? Jeśli nie ma Boga, deiści i ateiści/agnostycy tak samo – po śmierci po prostu przestaną istnieć. Jeśli Bóg istnieje, ateiści i agnostycy będą musieli przed Kimś odpowiedzieć po swojej śmierci. Z tej perspektywy, definitywnie sensowniejszym jest bycie deistą niż ateistą/agnostykiem. Jeśli żadna z tych pozycji nie może być udowodniona lub obalona, czy nie wydaje się mądrzejszym poczynić wysiłek by uwierzyć w pogląd, którego rezultat końcowy może być nieskończenie bardziej pożądany?

Posiadanie wątpliwości jest rzeczą normalną. Jest tak wiele rzeczy na tym świecie, których nie rozumiemy. Często ludzie wątpią w istnienie Boga, ponieważ nie rozumieją lub nie zgadzają się z tym, co On czyni i z rzeczami, na które pozwala. Jednakże, my jako skończone istoty ludzkie nie powinniśmy oczekiwać, że będziemy w stanie zrozumieć nieskończonego Boga. Rzymian 11:33-34 mówi, „O głębokości bogactw, mądrości i wiedzy Boga! Jakże niezbadane są Jego wyroki i nie do wyśledzenia Jego drogi! Kto bowiem poznał myśl Pana, albo kto był Jego doradcą?” Musimy wierzyć w Boga i ufać Jego drogom przez wiarę. Bóg jest gotowy i chce objawić samego siebie poprzez swoje wspaniałe ścieżki tym, którzy w Niego uwierzą. Księga Powtórzonego Prawa 4:29 podaje „Wtedy będziecie szukali Pana, Boga waszego, i znajdziecie Go, jeżeli będziecie do Niego dążyli z całego serca i z całej duszy.”

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest agnostycyzm?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries