settings icon
share icon
Pytanie

Czy abstynencja seksualna przed małżeństwem jest realistycznym przesłaniem?

Odpowiedź


Wielu we współczesnej kulturze ogłosiło, że moralność seksualna jest martwa, że czystość seksualna nie jest realna, że jest staroświecka i przestarzała. Czy abstynencja seksualna przed małżeństwem jest w ogóle uzasadniona w dzisiejszej kulturze "podrywania"?

Bóg zamierzył aby seks sprawiał przyjemność w oddanym związku małżeńskim. Gdy Bóg złączył Adama i Ewę w małżeństwie, ustanowił ich relację "jednym ciałem." 1 Ks. Mojżeszowa 2.24 mówi nam, że mężczyzna opuści swoją rodzinę, złączy się ze swoją żoną i staną się z nią "jednym ciałem." Istnieje wiele wersetów, które mówią, że seks przed małżeństwem jest grzechem (Dz. Apostolskie 15.20; 1 Koryntian 5.1; 6.13, 18; 10.8; 2 Koryntian 12.21; Galacjan 5.19; Efezjan 5.3; Kolosan 3.5; 1 Tesaloniczan 4.3; Judy 7). Biblia nakazuje całkowitą abstynencję seksualną przed małżeństwem. Seks pomiędzy mężem i żoną jest jedyną formą relacji seksualnej jaką Bóg pochwala (Hebrajczyków 13.4).

Boża prawda jest wieczna- a nie staromodna czy nierealna. Jednak Boża prawda nie jest zawsze łatwa! Czystość seksualna przed małżeństwem jest często trudna i wymaga poświęceń, samokontroli i pewnej strategii. W pewnym sensie, wymaga to buntu wobec kultury "seksualnie oświeconej."

W rzeczywistości, filozofia seksualnego oświecenia przyniosła naszej kulturze wiele negatywnych rzeczy- uzależnienie od pornografii, choroby przenoszone drogą płciową, emocjonalne zniszczenia oraz aborcję na żądanie. Wiele osób w dzisiejszej kulturze twierdzi, że celem wieczoru jest "wyrwanie kogoś". Single chodzą po klubach szukając kogoś nieznajomego do "wyrwania" na przypadkowy seks. Ale to nie jest sposób, w jaki Bóg zaprojektował seks.

Autor bloga Matt Walsh dobrze to opisuje: Opisywanie seksu jako „zwykłego” jest jak opisywanie sufitu Kaplicy Sykstyńskiej jako „ładnego małego bazgroła”... Ludzie, którzy umniejszają i poniżają seks, to ci, którzy uznają siebie za „seksualnie oświeconych”.

Być może jesteś w oddanej relacji, może nawet planujecie się pobrać. Dla Ciebie, seks nie musi być "zwykły"; nawet wtedy, Bóg chce, abyście czekali do małżeństwa zanim będziecie uprawiać seks. Zachowanie tej szczególnej, nadanej przez Boga intymności do czasu małżeństwa pogłębi Waszą relację i zapobiegnie przyszłym żalom.

Wielu postrzega czystość seksualną jako nierealistyczną, ponieważ nikt nie pokazał im jak żyć według niej. Jeśli ktoś tylko wymachuje palcem na znak zakazu i mówi: „Nie uprawiaj seksu przed ślubem”, ale nie daje narzędzi do życia zgodnie z tym przesłaniem, abstynencja staje się o wiele trudniejsza.

*Zrozum, że możesz być buntownikiem we współczesnej kulturze. Nikt nie powinien Cię zmuszać do uprawiania seksu przed małżeństwem. Jeśli chcesz okazać Bogu szacunek zachowując seks dla relacji małżeńskiej, to możesz to zrobić!

*Patrz na nagrodę. Tą nagrodą nie jest Twój przyszły małżonek czy Twoja noc poślubna. Twoim ostatecznym celem jest stanie się podobnym do Chrystusa. To jest Boży plan dla Ciebie.

*Nie stawiaj siebie w sytuacjach w których będziesz kuszony, by iść na kompromis ze swoimi wartościami- czy swoją czystością seksualną. To może oznaczać, że nie będziecie spędzać czasu sami. Wiesz jakie to są sytuacje, więc unikaj ich.

*Umawiaj się z ludźmi podobnie myślącymi. Jeśli oboje chcecie czystości seksualnej, możecie pomagać sobie wzajemnie w przestrzeganiu zobowiązania do czystości seksualnej.

* Określcie granice. Poproś przyjaciela lub mentora, aby mógł Cię sprawdzić, abyś był przed nim odpowiedzialny.

Czystość seksualna jest czymś więcej aniżeli uprawianiem seksu przed małżeństwem, to zabieganie o czystość seksualną we wszystkich obszarach swojego życia- w myślach, słowach i czynach. Jeśli dużo myślisz lub mówisz o seksie, będzie Ci dużo trudniej nie robić tego.

To, czy kultura mówi, że abstynencja jest realistyczna, czy nie, nie zmienia Bożej prawdy. Bóg ustanowił, że seks jest ograniczony do małżeństwa, i wyposaży cię, abyś oddawał Mu cześć poprzez czystość seksualną. 1 Koryntian 10.13 (tłum. Biblia Warszawsko- Praska) mówi, "Pokusa nie nawiedziła was większa od tej, która zwykła nawiedzać ludzi. Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać."

Czy czystość seksualna jest realistyczna? Tak. Czy abstynencja jest zawsze łatwa? Nie, ale z Bogiem jest to możliwe.

Uwaga: Być może już straciłeś dziewictwo. Proszę pamiętaj, że Bóg jest łaskawy. On chce, abyś przyszedł do Niego w pokucie, a On przebaczy Ci Twoje grzechy i uleczy Twoje serce. Nie jest za późno, by wybrać życie w sprawiedliwości w sposób w który się Jemu podoba.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy abstynencja seksualna przed małżeństwem jest realistycznym przesłaniem?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries