settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia określa mianem ‘związywania’ i ‘rozwiązywania’?

Odpowiedź


Koncepcja ‘związywania i rozwiązywania’ przedstawiona jest w Biblii, w Ew. Mateusza 16.19: „I dam ci klucze Królestwa Niebios; i cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane i w niebie, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane i w niebie.” W tym wersecie Jezus zwraca się bezpośrednio do apostoła Piotra, a pośrednio także do pozostałych. Słowa Jezusa niosą przesłanie, że Piotr będzie miał prawo wejść do królestwa, że będzie posiadał władzę którą symbolicznie reprezentują klucze, a zwiastowanie ewangelii będzie sposobem otwarcia drzwi tego Królestwa dla wszystkich wierzących i zamknięcie ich dla niewierzących. Dzieje Apostolskie dokładnie to opisują. Podczas kazania w Dzień Zielonych Świąt (Dzieje Apostolskie 2.14-40), Piotr otworzył drzwi Królestwa po raz pierwszy. Wyrażenie ‘związania’ i ‘rozwiązania’ było dość powszechne w nomenklaturze prawnej Żydów, wskazując że coś jest zakazane lub dozwolone.

Piotr i inni uczniowie Jezusa mieli kontynuować misję Chrystusa poprzez dzielenie się ewangelią i świadczenie o Bożej woli względem ludzi, będąc wyposażonymi do tej posługi i mając tą samą władzę jaką On posiadał. W Ew. Mateusza 18.18, pojawia się również ciekawe odniesienie do ‘związywania’ i ‘rozwiązywania’ w kwestii dyscypliny kościoła. Apostołowie nie uzurpują sobie władzy Chrystusa względem innych wierzących czy ich wiecznego przeznaczenia, lecz pogłębiają autorytet i dyscyplinę, a jeśli to konieczne, wyłączają nieposłusznych członków kościoła.

Chrystus w niebie zatwierdza to, co zostało uczynione na ziemi w jego imieniu- zgodnie z jego Słowem. Zarówno w Ew. Mateusza 16.19 oraz 18.18, składnia tekstu w Grece nie pozostawia wątpliwości, że to co zostało ‘związane’ na ziemi, jest ‘związane’ w niebie. To, co zostanie ‘rozwiązane’ na ziemi, będzie ‘rozwiązane’ w niebie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia określa mianem ‘związywania’ i ‘rozwiązywania’?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries