settings icon
share icon
Pytanie

Jakim znamieniem Bóg oznaczył Kaina (1 Księga Mojżeszowa 4.15)?

Odpowiedź


Po tym jak Kain zabił swojego brata Abla, Bóg powiedział do Kaina, „Bądź więc teraz przeklęty na ziemi, która rozwarła paszczę swoją, aby przyjąć z ręki twojej krew brata twego. Gdy będziesz uprawiał rolę, nie da ci już plonu swego. Będziesz tułaczem i wędrowcem na ziemi” (1 Księga Mojżeszowa 4.11-12). Wtedy rzekł Kain do Pana, „Zbyt wielka jest wina moja, by można mi ją odpuścić. Oto dziś wypędzasz mnie z tej ziemi i muszę ukryć się przed obliczem twoim. Będę tułaczem i wędrowcem na ziemi, a każdy, kto mnie spotka, zabije mnie” (1 Księga Mojżeszowa 4.13-14). Bóg odpowiedział: „Nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie. Położył też Pan na Kainie znak, aby go nikt nie zabijał, kto go spotka” (1 Księga Mojżeszowa 4.15-16).

Kwestia znaku umieszczonego na Kainie była tematem wielu dyskusji i spekulacji. Hebrajskie słowo przetłumaczone tutaj jako „znak” to owth i odnosi się do „znaku, znamienia lub symbolu.” W innych fragmentach Pism Hebrajskich słowo owth użyte jest 79 razy i najczęściej tłumaczone jest jako „znak.” Zatem hebrajskie słowo nie podkreśla jakiego rodzaju jest to znamię, jakie Bóg nałożył na Kaina. Cokolwiek by to nie było, był to znak, symbol, który miał wskazywać, że Kain nie może być zabity. Niektórzy wskazują, że tym znakiem mogła być blizna, albo pewien rodzaj tatuażu. W każdym razie, fragment ten nie skupia się tak bardzo na naturze samego znaku. Główny nacisk płożony jest na znaczeniu, że Bóg nie pozwoliłby ludziom na wrogość względem Kaina. I bez względu na to, jaki był to znak, wypełniał on swoje zadanie.

W przeszłości wielu wierzyło, że znakiem Kaina była ciemna skóra- że Bóg zmienił kolor skóry Kaina na czarny, aby można go było łatwo rozpoznać. A skoro Kain usłyszał słowa wyklęcia, to sprawiło, że ciemna skóra dla wielu była przekleństwem. Wielu bowiem na tej podstawie sądziło, że „znak Kaina” jest usprawiedliwieniem niewolnictwa oraz dyskryminacji ludzi czarnych. Takie tłumaczenie znaku Kaina jest zupełnie niebiblijne. Nigdzie w hebrajskich pismach owth nie odnosiło się do koloru skóry. Przekleństwo Kaina z 4 rozdziału 1 Księgi Mojżeszowej dotyczyło jedynie Kaina. Nie ma nigdzie mowy o tym, że przekleństwo Kaina było przenoszone na jego potomków. Nie ma absolutnie żadnych biblijnych podstaw by twierdzić, że potomkowie Kaina mieli ciemną skórę. Poza tym, zakładając, że jedna z synowych Noego była potomkiem Kaina (jest to możliwe, ale mało prawdopodobne), to i tak linia Kaina zakończyła się z chwilą Potopu.

Jakiego znamienia użył Bóg by naznaczyć Kaina? Biblia dokładnie nie podaje. Znaczenie samego znaku, który miał strzec życie Kaina, miało o wiele większe znaczenie, aniżeli sam wygląd/ rodzaj znaku. Jakikolwiek był to znak, z pewnością nie miał on żadnego związku z kolorem skóry czy przekleństwem pokoleniowym rzuconym na potomków Kaina. Wykorzystanie znaku Kaina jako wymówki dla rasizmu czy dyskryminacji jest całkowicie niebiblijne.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakim znamieniem Bóg oznaczył Kaina (1 Księga Mojżeszowa 4.15)?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries