settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi na temat znaczenia odpowiedzialności?

Odpowiedź


Z pokusami dzisiejszego świata stykamy się na każdym kroku, a szatan nieprzerwanie tworzy ich coraz więcej. Musimy mieć zaufanego brata czy siostrę w wierze, kto będzie pomagał nam stawiać czoła zagrożeniom pojawiającym się w naszym życiu duchowym. Król Dawid był sam w wieczór, w którym szatan kusił go do popełnienia cudzołóstwa. Może się nam wydawać, że to Batszeba go kusiła (2 Księga Samuela 11), lecz Biblia mówi nam, że nie walczymy z ciałem lecz z nadziemskimi władzami, ze złymi duchami, które nas nawiedzają (Efezjan 6.12).

Wiedząc o tym, że walczymy z siłami ciemności, powinniśmy szukać wszelkiej dostępnej pomocy, która jest w pobliżu nas. W liście do Efezjan, Paweł mówi nam, że musimy być wyposażeni we wszelką siłę, jakiej Bóg nam udziela do tej walki. „Dlatego weźcie całą zbroję Bożą, abyście mogli stawić opór w dniu złym i, dokonawszy wszystkiego, ostać się” (Efezjan 6.13). Paweł uświadamia, że nawet jeśli weźmiemy wszystko czym Bóg nas obdarza w walce ze złym, to jednak wciąż jesteśmy ludźmi, którzy nie zawsze zdołają się ostać przed szatańskimi pokusami. Nie mamy wątpliwości, że pokuszenie i tak przyjdzie.

Szatan zna nasze słabości i wie kiedy jesteśmy szczególnie na nie podatni. On wie dokładnie kiedy małżonkowie się kłócą, i czują że prawdopodobnie ktoś inny by lepiej mógł ich zrozumieć. Wie dokładnie, kiedy dziecko zostało ukarane przez rodziców i może czuć się rozgniewane. On wie dokładnie kiedy sprawy zawodowe nie układają się najlepiej i jak przypomnieć o pubie (gdzie możesz „utopić” w alkoholu swoje smutki) po drodze do domu. Gdzie znajdziemy pomoc, gdy już uczyniliśmy wszystko co w naszej mocy, by stoczyć zwycięską bitwę? Chcemy czynić to, co podoba się Bogu, chociaż jesteśmy słabi. Co powinniśmy uczynić?

Księga Przypowieści Salomona 27.17 mówi: „Żelazo ostrzy się żelazem, a zachowanie swojego bliźniego wygładza człowiek.” Przychylne patrzenie na bliźniego (aprobata bliźniego) przejawia się w zachęceniu go/ jej lub wyrażeniu wsparcia moralnego. Kiedy po raz ostatni twój przyjaciel zadzwonił do ciebie i zapytał co u ciebie słychać? Kiedy po raz ostatni zadzwoniłaś do koleżanki i zapytałaś czy nie chciałaby z kimś porozmawiać? Zachęcenia i wsparcie moralne przyjaciela są często brakującymi elementami w staczaniu duchowej bitwy z szatanem.

Autor listu do Hebrajczyków podsumowuje to słowami, „Baczmy jedni na drugich w celu pobudzenia się do miłości i dobrych uczynków. Nie opuszczając wspólnych zebrań naszych, jak to jest u niektórych w zwyczaju, lecz dodając sobie otuchy, a to tym bardziej, im lepiej widzicie, że się ten dzień przybliża...” (Hebrajczyków 10.24-25). Odpowiedzialność jest niesamowicie ważna w walce z grzechem. Osoba, która wspiera w noszeniu brzemienia odpowiedzialności może cię zachęcać, napominać, uczyć, razem z tobą cieszyć się czy płakać. Każdy chrześcijanin powinien mieć taką zaufaną osobę z którą może się pomodlić, porozmawiać, zwierzać się czy wyznać grzechy.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi na temat znaczenia odpowiedzialności?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries