settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego Izrael nazywany jest Ziemią Świętą?

Odpowiedź


Ziemia Święta, czyli Izrael, jest miejscem otaczanym wielkim szacunkiem przez wiele religii, zwłaszcza judaizm, chrześcijaństwo i islam. Ziemia Święta obejmuje Jerozolimę, Ścianę Płaczu, rzekę Jordan, Górę Oliwną, Betlejem, Masadę i Kopułę na Skale. Odwiedzający Ziemię Świętą zwiedzają starożytne miasta i piękne miejsca, takie jak Getsemani, Jezioro Galilejskie i Morze Martwe. Izrael nazywany jest Ziemią Świętą, ponieważ jest to miejsce boskich spotkań między człowiekiem a Bogiem oraz ziemia, na której Jezus żył, umarł i zmartwychwstał.

Ziemia Święta jest wyjątkowa dla chrześcijan, ponieważ jest to historyczny region narodzin, służby, ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa. Jest to również miejsce narodzin Kościoła, miejsce, w którym napisano większość Biblii oraz miejsce wielu wydarzeń ze Starego i Nowego Testamentu. Wielu chrześcijan odwiedza Ziemię Świętą, aby dotknąć, zobaczyć i potwierdzić to, co czytają w Biblii. Ziemia Święta jest miejscem, w którym Bóg objawił się nam w osobie Jezusa Chrystusa i dokonał wielu cudów. Jest to również miejsce, w którym pewnego dnia Jezus będzie rządził i panował. Gdy Bóg ukarze szatana i jego naśladowców, "Pan Zastępów będzie królem na górze Syjon i w Jeruzalemie" (Izajasza 24:23; tłum. Biblia Warszawska).

W judaizmie Izrael to coś więcej niż "Ziemia Święta"; to także "Ziemia Obiecana". Bóg obiecał tę ziemię Abrahamowi i jego potomkom, mówiąc: "Jam jest Pan, który cię wywiódł z Ur chaldejskiego, aby ci dać tę ziemię w posiadanie" (1 Ks. Mojżeszowa 15.7; por. werset 18). Boża obietnica dotycząca ziemi została powtórzona Izaakowi (1 Ks. Mojżeszowa 26.3) i Jakubowi (1 Ks. Mojżeszowa 28.13). Wyjście Żydów z Egiptu pod przywództwem Mojżesza i ich podróż do Kanaanu były wypełnieniem starożytnego przymierza Boga z nimi (5 Ks. Mojżeszowa 19.89). Jest to "ziemia opływająca mlekiem i miodem" (2 Ks. Mojżeszowa 3.8). To ziemia króla Dawida, Jozuego, Gedeona, Izajasza, Jeremiasza i wielu innych biblijnych bohaterów. Wiele micwa, czyli poleceń danych Izraelitom w Torze, może być wykonywanych tylko w ziemi Izraela. Prorok Joel przekazuje obietnicę przyszłych błogosławieństw dla Jerozolimy: "I poznacie, że Ja, Pan, jestem waszym Bogiem, który mieszkam na Syjonie, świętej mojej górze. Wówczas Jeruzalem będzie święte..." (Ks. Joela 3.22).

Muzułmanie nazywają ziemię Izraela "Ziemią Świętą" na podstawie fragmentu Koranu, w którym Mojżesz ogłasza: "O ludu mój! Wejdźcie do ziemi świętej, którą przydzielił wam Bóg, i nie zawracajcie haniebnie, bo wtedy zostaniecie obaleni, aż do własnej ruiny" (Sura 5.21). Muzułmanie zwykle nazywają tę ziemię "błogosławioną". W islamie Jerozolima również ma duże znaczenie. Mówi się, że Mahomet doświadczył tam Isra i Mi'raj. W Jerozolimie znajdują się również dwa święte budynki islamu, meczet Al-Aksa i Kopuła na Skale. Jerozolima była pierwszym qiblah islamu (kierunkiem modlitwy); jednak islamskie modlitwy są obecnie skierowane w stronę Mekki. Region określany jako "błogosławiony" jest różnie interpretowany przez różnych muzułmańskich uczonych.

Religia bahaicka również uważa Izrael za Ziemię Świętą, a jej dwa najważniejsze sanktuaria znajdują się właśnie tam. Wyznawcy bahaizmu pielgrzymują do rezydencji Bahji w Akko, miejsca ostatniego spoczynku Bahaullaha, założyciela ich religii. W Ogrodach Bahaickich w Hajfie znajduje się Sanktuarium Baba, który był prorokiem szanowanym przez bahaitów, gdzie szczątki Baba spoczywają na wzgórzu tarasowych ogrodów.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego Izrael nazywany jest Ziemią Świętą?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries