settings icon
share icon
Pytanie

Kim byli biblijni zeloci?

Odpowiedź


W Nowym Testamencie jeden z uczniów Jezusa Chrystusa nosił imię Szymon Zelota (Mt 10:4; Mk 3:18; Łk 6:15; Dz 1:13). Kim był zelota?

Zealoci byli członkami ruchu politycznego z I wieku wśród judejskich Żydów, którzy dążyli do obalenia okupacyjnego rządu rzymskiego. Słowo zealota pochodzi od greckiego zelotes, co oznacza "naśladowca lub (gorliwy) zwolennik".

Według żydowskiego historyka Józefa Flawiusza, w czasach Chrystusa istniały trzy główne grupy żydowskie - faryzeusze, saduceusze i esseńczycy. Wspomina on również o czwartej grupie zwanej zelotami, która została założona przez Judasza z Galilei i faryzeusza Zadoka. Józef Flawiusz zauważa, że zeloci "zgadzają się we wszystkich innych rzeczach z faryzejskimi pojęciami; ale mają nienaruszalne przywiązanie do wolności i twierdzą, że Bóg ma być ich jedynym Władcą i Panem" (Antiquities 18.1.6).

W historii Nowego Testamentu zeloci przewodzili buntowi, gdy Rzym wprowadził kult cesarski. Wielka rewolta żydowska rozpoczęła się w 66 r. n.e.. Zelotom udało się zająć Jerozolimę, ale ich rewolta ostatecznie zakończyła się niepowodzeniem. W 70 r. n.e. Rzymianie zniszczyli Jerozolimę i świątynię. Resztki zelotów schroniły się wówczas w Masadzie.

Ze względu na ich często brutalną taktykę, Zealotów nazywano jednymi z pierwszych terrorystów na świecie. Chociaż ta etykieta jest tylko częściowo prawdziwa (nie wszyscy zeloci byli brutalni), reputacja zelotów jako silnych, agresywnych agitatorów niesie ze sobą ważną lekcję dla nas. Jezus wybrał Szymona Zealotę, człowieka, który prawdopodobnie chciał siłą usunąć rzymski rząd, a także wybrał Mateusza, poborcę podatkowego pracującego dla rzymskiego rządu. Zarówno Szymon, jak i Mateusz, choć byli naturalnymi wrogami, należeli do grona Dwunastu. Cóż za piękna ilustracja pokoju, który przynosi Jezus! Dziś Bóg nadal przynosi uzdrowienie i zmienia życie. Osoby z brutalną przeszłością lub tendencjami ekstremistycznymi mogą zostać przemienione, gdy Bóg używa ich do szerzenia dobrej nowiny o miłości Chrystusa do wszystkich ludzi.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim byli biblijni zeloci?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries