settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest „cała zbroja Boża”?

Odpowiedź


Wyrażenie „cała zbroja chrześcijańska” pochodzi z Efezjan 6.13-17: „Dlatego weźcie całą zbroję Bożą, abyście mogli stawić opór w dniu złym i, dokonawszy wszystkiego, ostać się. Stójcie tedy, opasawszy biodra swoje prawdą, przywdziawszy pancerz sprawiedliwości i obuwszy nogi, by być gotowymi do zwiastowania ewangelii pokoju. A przede wszystkim, weźcie tarczę wiary, którą będziecie mogli zgasić wszystkie ogniste pociski złego. Weźcie też przyłbicę zbawienia i miecz Ducha, którym jest Słowo Boże.”

Efezjan 6.12 jasno wskazuje, że konflikt z szatanem jest bojem duchowym, dlatego nie posiadamy żadnej innej broni, którą moglibyśmy efektywnie wykorzystać w walce z nim i jego siłami. Nie posiadamy również żadnej mapy postępowania, jakim posłuży się szatan. Jednak fragment jednoznacznie stwierdza, że jeśli uczynimy zgodnie z podanymi tam wskazówkami, to będziemy mogli ostać się i zwyciężyć, bez względu na strategię jaką zastosuje szatan.

Pierwszym elementem naszej zbroi jest prawda (werset 14). Łatwo to zrozumieć, gdyż szatan nazwany jest „ojcem kłamstwa” (Ew. Jana 8.44). Zwiedzenie jest jedną z rzeczy, której Bóg się sprzeciwia. „Kłamliwy język” jest jedną z rzeczy, które On określa jako „obrzydliwość dla niego” (Przypowieści Salomona 6.16-17). Jesteśmy powołani do tego, aby pielęgnować prawdę w procesie uświęcenia i wyzwolenia, oraz przynosić pożytek tym, którym zwiastujemy.

W wersecie 14 czytamy, że powinniśmy przywdziać pancerz sprawiedliwości. Pancerz wojownika chroni najważniejsze organy przed utratą krwi i śmiercią. Ta sprawiedliwość nie jest czynem człowieka. Jest to raczej sprawiedliwość Chrystusa, nadana przez Boga skuteczna przez wiarę, która strzeże naszych serc przed oskarżeniami szatana i chroni nasze serca przed jego atakami.

Werset 15 mówi o przywdziewaniu butów do staczania walki duchowej. W walce wróg stawia czasem wiele niebezpiecznych przeciwności na drodze do dojrzałości. Koncepcja przygotowania się do zwiastowania ewangelii pokoju jako elementu chroniącego „stopy” wskazuje, że niosąc wiadomość o łasce, zwyciężającej dusze dla Chrystusa, będziemy stąpać po terytorium szatana, dlatego powinniśmy być świadomi pułapek jakie on może na nas zastawić. Szatan przygotowuje wiele pułapek na naszej drodze, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się ewangelii.

Tarcza wiary, o której wspomina werset 16 sprawia, że niepewność jaką próbuje zasiać szatan w naszych sercach w kwestii wierności Boga i jego Słowa, staje się zupełnie bezpodstawna. Nasza wiara, w której Chrystus jest „sprawcą i dokończycielem” (Hebrajczyków 12.2) jest jak złota tarcza, drogocenna, solidna i wystarczająca.

Przyłbica zbawienia z wersetu 17 jest ochroną dla głowy, utrzymując bez naruszenia ważną cześć naszego ciała. Moglibyśmy powiedzieć, że nasz sposób myślenia potrzebuje ochrony. W głowie znajduje się rozum, który będąc właściwie chroniony- nadzieją płynącą z życia wiecznego, nie przyjmie fałszywej doktryny i nie podda się pokusom (zwiedzeniom) szatana. Osoba niezbawiona nie potrafi rozpoznać fałszywej doktryny, ponieważ nie posiada przyłbicy zbawienia, a jego/ jej rozum nie jest w stanie rozsądzić rzeczy duchowych od duchowego zwiedzenia.

Werset 17 mówi o mieczu Ducha Świętego, którym jest Słowo Boże. Wszystkie pozostałe elementy duchowej zbroi służą do obrony, natomiast miecz Ducha w zbroi Bożej, jest jedynym elementem służącym do ataku. Dotyczy to świętości i mocy Słowa Bożego. Nie istnieje żadna inna broń duchowa większa od miecza Słowa Bożego. W trakcie kuszenia Jezusa na pustyni, fragmenty pochodzące ze Słowa Bożego były zawsze kontratakiem do kuszenia szatana. Cóż za błogosławieństwo, że my również mamy dostęp do tego samego Słowa!

W wersecie 18 czytamy, że powinniśmy modlić się w Duchu (tzn. z nastawieniem Chrystusa, zgodnie z jego pragnieniem i priorytetami), aby móc faktycznie nosić pełną zbroję Bożą. Nie możemy zaniedbywać modlitwy, gdyż dzięki niej osiągamy duchową siłę od Boga. Bez modlitwy, bez polegania na Bogu, nasze wszelkie wysiłki w staczaniu duchowego boju są puste i bezowocne. Pełna zbroja Boża- prawda, sprawiedliwość, ewangelia, wiara, zbawienie, Słowo Boże, modlitwa- są narzędziami, którymi Bóg nas obdarza i dzięki którym możemy odnosić duchowe zwycięstwo, staczać bój z atakami i pokusami szatana.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest „cała zbroja Boża”?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries