settings icon
share icon
Pytanie

Czy Ojcowie Założyciele Stanów Zjednoczonych byli chrześcijanami?

Odpowiedź


Dzięki takim słowom jak Bóg, Pan i Stwórca znajdującymi się w Deklaracji Niepodległości, łatwo jest założyć, że założyciele Stanów Zjednoczonych byli chrześcijanami. John Adams, drugi prezydent Stanów Zjednoczonych, powiedział: "Religia chrześcijańska jest, ponad wszystkimi religiami, które kiedykolwiek panowały lub istniały w czasach starożytnych lub współczesnych, religią mądrości, cnoty, sprawiedliwości i człowieczeństwa" (The Works of John Adams, Second President of the United States, Charles Francis Adams, ed., Boston: Little, Brown and Company, 1856, tom III, s. 421, wpis do dziennika z 26 lipca 1796 r.). Benjamin Franklin, jeden z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości, napisał do prezydenta Yale Ezry Stilesa: "Myślę, że system moralności i religia [Jezusa], tak jak nam je pozostawił, są najlepsze, jakie świat kiedykolwiek widział lub prawdopodobnie zobaczy" (Works of Benjamin Franklin, John Bigelow, ed., New York: G.P. Putnam's Sons, 1904, s. 185). Takie stwierdzenia sugerują, że chrześcijaństwo miało wpływ na życie założycieli.

W rzeczywistości Ojcowie Założyciele byli zróżnicowaną grupą osób. Istnieją różne dowody na przynależność religijną kilku z założycieli. George Washington jest często wymieniany jako episkopalianin. Jego publiczne przemówienia zawierają wiele stwierdzeń, które potwierdzają twierdzenie, że Waszyngton był w rzeczywistości zaangażowanym chrześcijaninem. Istnieją również dowody na to, że Waszyngton był tylko nominalnie wierzący. Thomas Jefferson złożył oświadczenia sugerujące, że był chrześcijaninem, ale jego chrześcijaństwo było w najlepszym razie wątpliwe. Jefferson odrzucał nadprzyrodzone opisy biblijne, Trójcę Świętą i wcielenie Chrystusa. James Madison był anglikaninem, ale uważa się go również za deistę. Thomas Paine nigdy nie pełnił żadnej wybieralnej funkcji, ale miał ogromny wpływ na wczesne lata istnienia kraju. Paine nie był chrześcijaninem; w swoim dziele "Wiek rozumu" zaatakował podstawowe wierzenia chrześcijaństwa.

Nie ma wątpliwości, że zasady, na których zostały założone Stany Zjednoczone, rzeczywiście znajdują się w Biblii. Równość, wolność i sprawiedliwość to zasady biblijne. Z drugiej strony, wiara założycieli będzie nadal przedmiotem dyskusji. Czy założyciele szanowali Boga i religię chrześcijańską? Jak najbardziej. Czy byli pod wpływem Biblii? Z pewnością. Czy wszyscy narodzili się jako wierzący w Jezusa Chrystusa? Nie.

Nawet czytając to, co założyciele sami stwierdzili i napisali dla opinii publicznej, nikt z nas nigdy tak naprawdę nie pozna ich serc. Apostoł Paweł napisał: "Pan zna tych, którzy do Niego należą" (2 Tymoteusza 2:19). Chociaż interesujące jest badanie przekonań religijnych Założycieli, tylko Bóg naprawdę zna tych, którzy pokładają wiarę w Jezusie. Ważniejszy od stanu serca Ojców Założycieli jest duchowy stan tych, którzy obecnie piastują urzędy publiczne. Naszym obowiązkiem jest modlić się za władców i osoby sprawujące władzę (1 Tymoteusza 2:2).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Ojcowie Założyciele Stanów Zjednoczonych byli chrześcijanami?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries