settings icon
share icon
Pytanie

Jak wyglądał Jezus?

Odpowiedź


Biblia nigdy nie podała dokładnego opisu wyglądu fizycznego Chrystusa. Najbliższą rzeczą przypominającą opis jego postaci znajdujemy w Księdze Izajasza 53.2b, „Nie miał postawy ani urody, które by pociągały nasze oczy, i nie był to wygląd, który by się nam mógł podobać.” Opis ten wskazuje, że wygląd Jezusa był taki sam, jak każdego innego człowieka- był całkiem normalnie (pospolicie) wyglądającym człowiekiem. W tych słowach Izajasz prorokował przyjście Sługi, który powstanie w nędznych warunkach i nie będzie nosił żadnych oznak królewskiego pochodzenia, sprawiając że jego prawdziwą tożsamość będzie można rozróżnić jedynie poprzez wiarę.

Izajasz dalej opisuje wygląd Chrystusa, gdy ten się ukazał po tym jak został wychłostany, tuż przed jego ukrzyżowaniem. „Jak wielu się przeraziło na jego widok- tak zeszpecony, niepodobny do ludzkiego był jego wygląd, a jego postać nie taka jak synów ludzkich” (Księga Izajasza 52.14). Słowa te opisują okrucieństwo jakie wycierpiał, do tego stopnia, że nawet swoim wyglądem nie przypominał człowieka (Ew. Mateusza 26.67, 27.30; Ew. Jana 19.3). Jego wygląd był tak odpychający, że ludzie patrzyli na niego ze zdumieniem.

Większość wizerunków Jezusa, jakie dzisiaj posiadamy, prawdopodobnie nie są wierne. Jezus był Żydem, zatem najprawdopodobniej miał ciemną skórę, ciemne oczy i ciemne włosy. Jest to coś zupełnie przeciwnego do blondyna, niebieskookiego, z jasną karnacją, jakiego widzimy na wielu współczesnych obrazach. Jedna rzecz jest oczywista: jeśli byłoby to istotne, jak On naprawdę wyglądał, to Mateusz, Piotr czy Jan, którzy spędzili z nim 3 lata, prawdopodobnie podaliby nam więcej, dokładniejszych szczegółów, podobnie pewnie jak jego bracia, Jakub czy Juda. A jednak, żaden z pisarzy Nowego Testamentu nie podaje szczegółów odnośnie jego wyglądu fizycznego.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak wyglądał Jezus?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries