settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy, że Żydzi są Bożym narodem wybranym?

Odpowiedź


Słowo Boże potwierdza, że Żydzi są ludem wybranym przez Boga: "Gdyż ty jesteś świętym ludem Pana, Boga twego. Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, spośród wszystkich ludów na ziemi, abyś był jego wyłączną własnością." (Powtórzonego Prawa 7:6). Od zamierzchłych czasów Bóg wiedział, że będzie musiał narodzić się w rodzaju ludzkim, aby wybawić nas z duchowej śmierci, w jakiej się znajdowaliśmy (Efezjan 1-2; Rodzaju 3). Bóg od początku planował narodzić się w bardzo małym narodzie ludzi zwanych Żydami. Stary Testament opowiada o tym, jak Bóg postanowił stworzyć, wyróżnić i zachować tę naród.

Ostatecznym celem Bożego wyboru Żydów jako Jego wybranego ludu było narodzenie Mesjasza, Jezusa Chrystusa, który miał być Zbawicielem świata. Jezus musiał pochodzić z jakiegoś narodu lub ludu a Bóg wybrał Izrael. Bóg po raz pierwszy obiecał Zbawiciela/Mesjasza po tym, jak Adam i Ewa zgrzeszyli (Rdz 3). Później Bóg sprecyzował, że Mesjasz będzie pochodził z rodu Abrahama, Izaaka i Jakuba (Rdz 12). Później jeszcze zawęził rodowód Mesjasza do linii Dawida (2 Samuela 7). W całej swojej historii naród izraelski był świadomy swojego "wybranego" statusu przed Bogiem (zob. 1 Krl 3:8; 8:53; Ps 105:43; Iz 43:4; 65:9; Amos 3:2). Fakt, że Bóg ma wieczną przyszłość dla Izraela, jest oczywisty, ponieważ pięć szóstych Biblii odnosi się bezpośrednio lub pośrednio do nich - Jezus jest centralną postacią, która połączyła Żydów i pogan (Efezjan 2:14).

Fakt, że Żydzi są narodem wybranym przez Boga, oznacza, że zostali oni poddani wysokim standardom. Od tych, którym wiele dano, wiele się wymaga (Ew. Łukasza 12:48), lub jak powiedział Bóg przez jednego z proroków: "Tylko o was zatroszczyłem się spośród wszystkich pokoleń ziemi, dlatego was będę karał za wszystkie wasze winy." (Amos 3:2).

Obowiązki Izraela obejmowały przestrzeganie i zachowywanie Prawa (Jozuego 22:5); bycie "królestwem kapłanów i narodem świętym" (Wyjścia 19:6); i przynoszenie "sławy, chwały i czci" Panu (Jeremiasza 13:11). Ich wysokie powołanie pochodzi prosto od Boga, który wybrał ich spośród wszystkich narodów ziemi.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy, że Żydzi są Bożym narodem wybranym?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries