settings icon
share icon
Pytanie

Jaki jest właściwy sposób modlitwy?

Odpowiedź


Czy najlepiej jest stać, siedzieć, klęczeć czy się pochylać w modlitwie? Czy nasze ręce powinny być otwarte, zamknięte czy podniesione do Boga? Czy powinniśmy mieć zamknięte oczy gdy się modlimy? Czy lepiej jest modlić się w budynku kościelnym czy na świeżym powietrzu? Powinniśmy modlić się rano, gdy tylko się obudzimy, czy wieczorem, zanim pójdziemy spać? Czy są jakieś właściwe słowa, których powinniśmy użyć w naszej modlitwie? Od czego powinna zaczynać się modlitwa? W jaki sposób zakończyć modlitwę? Te i podobne pytania padają zazwyczaj w kontekście modlitwy. Jaki jest właściwy sposób modlitwy? Czy którakolwiek ze wspomnianych kwestii ma jakieś znaczenie?

Zbyt często modlitwa traktowana jest jak „magiczne zaklęcie.” Niektórzy wierzą, że jeśli nie wypowiedzą właściwych słów, czy nie będą modlić w określonej pozycji, to Bóg nie wysłucha i nie odpowie na te modlitwy. Jest to całkowicie niebiblijne. Bóg nie odpowiada na nasze modlitwy ze względu na czas w jakim się modlimy, miejsca w którym to czynimy, pozycji ciała jaką przyjmujemy, czy w słowa jakich używamy w wyrażeniu swoich próśb. Czytamy w 1 Jana 5.14-15 że musimy mieć ufność gdy przychodzimy do Boga w modlitwie, wiedząc że On słyszy nas i odpowie na nasze prośby, jeśli zgodne są one z jego wolą. Podobnie także Ew. Jana 14.13-14 stwierdza: „I o cokolwiek poprosilibyście w moim imieniu, tego dokonam, aby Ojciec był uwielbiony w Synu- jeśli o coś Mnie poprosicie w moim imieniu, spełnię to.” Zgodnie z tym fragmentem, jak i wieloma innymi z Pisma Świętego, Bóg odpowiada na nasze prośby modlitewne wtedy, gdy zgodne są one z jego wolą i zanoszone są w imieniu Jezusa (by oddać chwałę Jezusowi).

Zatem w jaki sposób powinniśmy się modlić? Filipian 4.6-7 mówi nam, abyśmy modlili się bez wątpienia, zanosząc modlitwy w każdej sprawie, z dziękczynieniem w sercu. Bóg odpowie na wszystkie takie modlitwy, napełniając nasze serca swoim pokojem.

W modlitwie powinniśmy wyrażać naszą miłość, wdzięczność i uwielbienie dla Boga, a nie martwić się o dobór właściwych słów. Bóg jest bardziej zainteresowany tym, co jest w naszych sercach, aniżeli elokwencją z jaką się wysławiamy.

Biblia podaje „szkielet” modlitwy w Modlitwie Pańskiej w Ew. Mateusza 6.9-13. Pamiętajmy jednak, że Modlitwa Pańska nie jest modlitwą, którą powinniśmy uczyć się na pamięć by móc ją Bogu recytować. Jest to raczej przykład poszczególnych elementów, które powinny znaleźć się w modlitwie- uwielbienie, pokładanie ufności w Bogu, składanie próśb, wyznanie grzechów i uniżenie. Powinniśmy modlić się o sprawy poruszone w Modlitwie Pańskiej, używając przy tym własnych słów, by móc „zaszczepiać” to w naszej osobistej relacji z Bogiem. Najwłaściwszym sposobem modlitwy jest wyrażanie przed Bogiem tego, co mamy w swoich sercach. Siedzenie, stanie czy klękanie; ręce luźno ułożone czy złożone; oczy otwarte czy zamknięte; w kościele, w domu czy na powietrzu; rano czy wieczorem- to sprawy drugorzędne, związane z osobistymi preferencjami czy przekonaniami. Bożym pragnieniem związanym z modlitwą jest prawdziwa i osobista społeczność między nim a nami.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaki jest właściwy sposób modlitwy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries