settings icon
share icon
Pytanie

Jaki jest wizerunek bestii?

Odpowiedź


Ks. Objawienia zawiera apokaliptyczną wizję dwóch bestii wynurzających się z morza i ziemi, aby przejąć kontrolę nad światem. To w tej wizji (w Ks. Objawienia 13) wizerunek bestii jest po raz pierwszy wspomniany.

Pierwsza bestia jest potworem z dziesięcioma rogami i siedmioma głowami, upoważniona i mająca władzę nadaną przez smoka (Ks. Objawienia 13.1-2). Jedna z głów jest śmiertelnie raniona, ale zostaje uleczona (Ks. Objawienia 13.3). Bestia bluźni przeciwko Bogu i aktywnie prześladuje lud Boży na ziemi (Ks. Objawienia 13.5-7). Nie tylko rządzi światem, ale też otrzymuje uwielbienie od mieszkańców świata (Ks. Objawienia 13.4, 7-8). Pierwsza bestia jest symbolicznym obrazem antychrysta, a smokiem jest szatan (por. Ks. Objawienia 12.9).

Druga bestia jest zwodniczo łagodną istotą z dwoma rogami, która dzieli władzę z pierwszą bestią (Ks. Objawienia 13.11-12). Zadaniem drugiej bestii jest spowodowanie, aby każdy czcił pierwszą bestię. Gdy druga bestia zwodzi świat cudami, nakazuje wszystkim "by postawili posąg zwierzęciu, które ma ranę od miecza, a jednak zostało przy życiu" (Ks. Objawienia 13.14). To również wymaga, aby każdy przyjął znak bestii na ich czole lub prawej ręce (Ks. Objawienia 13. 16-17). Druga bestia jest symbolicznym obrazem fałszywego proroka.

Biblia nie podaje wielu szczegółów odnośnie wizerunku bestii. Wiemy jednak to, że: fałszywy prorok będzie miał moc, by "tchnąć ducha w posąg zwierzęcia, aby posąg zwierzęcia przemówił..." (Ks. Objawienia 13.15). Ten oddychający, mówiący obraz bestii będzie wymagał oddawania czci. Każdy, kto odmówi oddania czci wizerunkowi bestii, zostanie zabity. Ks. Objawienia 20.4 mówi, że sposobem egzekucji dla tych, którzy nie oddadzą czci wizerunkowi bestii jest ścięcie głowy. Prawdopodobne jest to, że wizerunek bestii to "obrzydliwość która powoduje spustoszenie: w odbudowanej świątyni, wspomnianej w Ks. Daniela 9.27 oraz Ew. Mateusza 24.15.

Jaka jest dokładnie natura wizerunku bestii? Biblia nie mówi. Stara spekulacja dotyczyła tego, że obraz bestii to posąg wyglądający jak żywy. Wraz z rozwojem nowej technologii przychodzą nowe teorie, włączając w to hologram, android, cyborga, hybrydę człowieka- zwierzęcia czy klona człowieka. Cokolwiek to jest, wizerunek bestii jest punktem zwrotnym uwielbienia w "religii bestii" podczas drugiej połowy ucisku. Oddawanie hołdu obrazowi bestii to sposób, w jaki oszukani ludzie tego świata będą czcić „człowieka niegodziwości” (2 Tesaloniczan 2.3), który ustanawia siebie samego bogiem w świątyni jerozolimskiej.

Ci, którzy nie czczą wizerunku bestii będą cierpieć gniew antychrysta. Ale ci, którzy czczą wizerunek bestii będą cierpieć gniew Boży, który jest znacznie gorszy: "Jeżeli ktoś odda pokłon zwierzęciu i jego posągowi [...] to i on pić będzie samo czyste wino gniewu Bożego z kielicha jego gniewu i będzie męczony w ogniu i w siarce [...] A dym ich męki unosi się w górę na wieki wieków i nie mają wytchnienia we dnie i w nocy ci, którzy oddają pokłon zwierzęciu i jego posągowi..." (Ks. Objawienia 14.9-11). Pierwsza czasza Bożego sądu jest skierowana konkretnie do czcicieli wizerunku bestii: "I wyszedł pierwszy [anioł], i wylał czaszę swoją na ziemię; i pojawiły się złośliwe i odrażające wrzody na ludziach, mających znamię zwierzęcia i oddających pokłon jego posągowi" (Ks. Objawienia 16.2).

Ci, którzy odmawiają skłonienia swego kolana przed antychrystem i wizerunkiem bestii mogą być prześladowani na ziemi, ale zostaną nagrodzeni w niebie: "I widziałem jakby morze szkliste zmieszane z ogniem, i tych, którzy odnieśli zwycięstwo nad zwierzęciem i jego posągiem, i nad liczbą imienia jego; ci stali nad morzem szklistym, trzymając harfy Boże. I śpiewali..." (Ks. Objawienia 15.2-3).

Obraz bestii jest w centrum koszmarnego królestwa szatana, ale to nie będzie trwało długo. Biblia określa czterdzieści dwa miesiące lub trzy i pół roku, kiedy antychryst będzie miał wpływ na cały świat (Ks. Objawienia 13.5). Po tym czasie, wizerunek bestii zostanie zniszczony, dwie bestie będą wrzucone do jeziora ognia (Ks. Objawienia 19.20), szatan się pokłoni (Ks. Objawienia 20.1-3), a Pan Jezus ustanowi swoje niekończące się królestwo doskonałości (Ks. Izajasza 9.7; Ew. Łukasza 1.32-33).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaki jest wizerunek bestii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries