settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest Wielki Wtorek?

Odpowiedź


Wtorek bezpośrednio poprzedzający Środę Popielcową jest znany jako Wielki Wtorek. Ostatki [znane również pod nazwą zapusty- wyjaśnienie od tłum.] wypadają we wtorek przed Środą Popielcową wyznaczającą początek okresu Wielkiego Postu. Obchody Wielkiego Wtorku sięgają co najmniej 1000 r. po Chr. i pierwotnie były obchodzone jako dzień spowiedzi i pokuty w ramach przygotowań do Środy Popielcowej i Wielkiego Postu. Dziś Wielki Wtorek obchodzony jest głównie przez katolików, episkopalian [konserwatywny kościół anglikański- wyjaśnienie od tłum.], luteranów i metodystów.

Jednak w ciągu ostatnich kilku stuleci Wielki Wtorek stał się bardziej dniem ucztowania w ramach przygotowań do postu, który ma nastąpić w okresie Wielkiego Postu. Aspekt ucztowania w Wielki Wtorek powstał z potrzeby pozbycia się pokarmów / składników, które są ograniczone podczas postu wielkopostnego, takich jak cukier, mąka na zakwasie, jajka itp. Potrzeba pozbycia się tych składników spowodowała, że Wielki Wtorek stał się również znany jako Naleśnikowy Wtorek lub, prościej, Dzień Naleśnika [ang. Pancake Day- obchodzony w krajach anglosaskich; w Polsce obchodzony jest Tłusty Czwartek podczas którego spożywane są głównie pączki- przypis od tłum.].

Co Biblia mówi o Wielkim Wtorku? Czy chrześcijanie powinni obchodzić Wielki Wtorek? Biorąc pod uwagę, że Biblia nie wspomina nawet o Środzie Popielcowej czy 40 dniach Wielkiego Postu, Wielki Wtorek również nie jest biblijnym świętem. Z pewnością nie ma nic złego w tym, że chrześcijanie jedzą naleśniki w Wielki Wtorek [lub pączki w Tłusty czwartek- przypis od tłum.] lub w jakikolwiek inny wtorek. Jeśli chrześcijanin czuje się prowadzony przez Pana, aby w jakiś sposób obchodzić Wielki Post, nie byłoby nic złego w obchodzeniu święta dzień przed 40 dniami Wielkiego Postu. Należy jednak zrozumieć, że Wielki Wtorek, Środa Popielcowa, Wielki Post itp. nie są świętami, których Bóg wymaga od chrześcijan. Przestrzeganie tych dni jest całkowicie kwestią osobistego przekonania.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest Wielki Wtorek?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries