settings icon
share icon
Pytanie

Czy Wielkanoc jest świętem pogańskim?

Odpowiedź


Nie, Wielkanoc nie jest świętem pogańskim. Wielkanoc jest chrześcijańskim świętem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Chrześcijanie wierzą, że Jezus, Syn Boży, umarł za nasze grzechy na rzymskim krzyżu, został pochowany i zmartwychwstał "pierwszego dnia tygodnia, wczesnym rankiem" (Ew. Łukasza 24.1).

Ci, którzy twierdzą, że Wielkanoc jest świętem pogańskim, zwykle mają na myśli to, że słowo Wielkanoc jest etymologicznie związane z imieniem starożytnej bogini lub że różne pogańskie grupy również organizowały ceremonie na wiosnę. Żadne z tych twierdzeń nie ma większego znaczenia.

Najpierw rozważymy pomysł, że Wielkanoc jest świętem pogańskim, ponieważ nazwa Wielkanoc ma pogańskie pochodzenie. Niektórzy twierdzą, że nazwa naszego współczesnego święta pochodzi od saksońskiej bogini o imieniu Eostre. Inni twierdzą, że słowo Wielkanoc pochodzi od imienia germańskiej bogini o imieniu Ostara. Problem z obiema tymi teoriami polega na tym, że nie ma konkretnych dowodów na to, że ktokolwiek kiedykolwiek czcił boginię o tym imieniu. Jedyna wzmianka o Eostre pochodzi z przelotnej wzmianki w historii Beda Czcigodnego. Pierwsza wzmianka o bogini o imieniu Ostara znajduje się w książce Jakoba Grimma - a Grimm przyznał, że nie mógł znaleźć żadnego solidnego związku między Wielkanocą a pogańskimi obchodami.

Następnie rozważymy pomysł, że Wielkanoc jest świętem pogańskim, ponieważ jej wiosenne obchody zbiegają się z obchodami religii pogańskich. Istnieje mnóstwo pogańskich świąt, które mają miejsce w okresie objętym Wielkanocą: Dzień Bau (babilońskie), Dzień Mrocznej Matki (hinduskie), Dzień Fortuny (rzymskie), Święto Blajini (rumuńskie), Święto Artemidy / Diany (greckie / rzymskie), Święto Tellus Mater (rzymskie), Święto Ba'ast (egipskie), Święto Isztar (babilońskie), Święto Elaphebolia (ateńskie) i Dzień Odyna (nordyckie), by wymienić tylko kilka. Jednak wspólna data w kalendarzu nie jest dowodem na to, że dwa święta są ze sobą powiązane. Małżeństwo, które obchodzi rocznicę ślubu 31 października, nie powinno być oskarżane o przejmowanie Halloween.

Krótko mówiąc, twierdzenia, że Wielkanoc jest świętem pogańskim, opierają się na pogłoskach, założeniach i wnioskach, bez twardych dowodów na ich poparcie. Nawet gdyby Niedziela Wielkanocna była schrystianizowaną wersją starożytnego pogańskiego święta, nie oznaczałoby to, że sama Wielkanoc jest świętem pogańskim. Nikt dzisiaj nie składa ofiar bogini o imieniu Eostre lub Ostara. Niezależnie od tego, co kiedyś oznaczał dany dzień, jego dzisiejsze obchodzenie należy oceniać na podstawie tego, co oznacza dzisiaj. Chrześcijanie obchodzący Wielkanoc nie są bardziej pogańscy niż kościoły, które gromadzą się na nabożeństwach w niedzielę (nazwaną tak, ponieważ był to pogański "Dzień Słońca"). Pogańskie pochodzenie nazw dni tygodnia nie ma nic wspólnego z cotygodniowymi zgromadzeniami kościoła, a starożytne pogańskie święta wiosenne nie mają żadnego wpływu na współczesne chrześcijańskie obchody Wielkanocy.

Chociaż nie napisano o Wielkanocy, można tu zastosować Rzymian 14.5-6: "Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo; niechaj każdy pozostanie przy swoim zdaniu. Kto przestrzega dnia, dla Pana przestrzega…" (tłum. Biblia Warszawska). Jeśli pojedynczy chrześcijanin martwi się niektórymi aspektami obchodów Wielkanocy, powinien robić to, co uważa za słuszne. Nie powinien osądzać innych, którzy świętują inaczej, ani też inni nie powinni osądzać jego, gdy nie ma jasnych biblijnych wskazówek.

English



Powrót na polską stronę główną

Czy Wielkanoc jest świętem pogańskim?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries