settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest unia hipostatyczna? W jaki sposób Jezus może być równocześnie Bogiem i człowiekiem?

Odpowiedź


Unia hipostatyczna jest terminem odwołującym się do natury Jezusa Chrystusa, który będąc Synem Boga, przyjął postać człowieka, pozostając nadal w pełni Bogiem. Jezus od zawsze był Bogiem (Ew. Jana 8.58; 10.30), ale podczas wcielenia (Jezus) stał się człowiekiem (Ew. Jana 1.14). Zjednoczeniem natury ludzkiej i natury boskiej urzeczywistnia się w Jezusie, Bogu- człowieku. Jest to unia hipostatyczna, Jezus Chrystus, jedna osoba w pełni Bóg i w pełni człowiek.

Dwie natury w Jezusie, ludzka i boska są ze sobą nierozerwalne. Jezus na zawsze będzie Bogiem- człowiekiem, w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem, dwie natury w jednej Osobie. Człowieczeństwo i boskość Jezusa nie są ze sobą pomieszane, ale połączone bez jakiejkolwiek straty dla żadnej z tożsamości. Jezus czasem postępował mając ograniczenia ludzkie (Ew. Jana 4.6; 19.28), a innym razem w mocy Jego boskości (Ew. Jana 11.43; Ew. Mateusza 14.18-21). W dwóch przypadkach działanie Jezusa wypływało z Jego jednej Osoby. Jezus posiadał dwie natury, ale jedną osobowość.

Doktryna unii hipostatycznej jest próbą wytłumaczenia, w jaki sposób Jezus jednocześnie mógł być Bogiem i człowiekiem. Nie jesteśmy w stanie do końca zrozumieć tej doktryny. Nie potrafimy w pełni pojąć Bożego działania. Jesteśmy istotami ludzkimi z ograniczonym poznaniem i nie powinniśmy spodziewać się, że w pełni pojmiemy nieskończonego Boga. Jezus jest Synem Boga przez to, że został poczęty z Ducha Świętego (Ew. Łukasza 1.35). Nie oznacza to jednak, że Jezus nie istniał zanim został poczęty. Jezus od zawsze istniał (Ew. Jana 8.58; 10.30). Gdy Jezus urodził się, stał się człowiekiem, będąc jednocześnie Bogiem. (Ew. Jana 1.1, 14).

Jezus jest zarówno Bogiem jak i człowiekiem. Jezus od zawsze był Bogiem, ale nie stał się człowiekiem zanim Maria nie została zacieniona Duchem Świętym. Jezus stał się człowiekiem, by utożsamić się z nami w naszych zmaganiach (Hebrajczyków 2.17), a co ważniejsze, by zapłacić za nasze grzechy śmiercią na krzyżu (Filipian 2.5-11). Podsumowując, unia hipostatyczna naucza, że Jezus jest zarówno w pełni człowiekiem jak i w pełni Bogiem, nie ma żadnego pomieszania czy osłabnięcia którejkolwiek natury, gdyż jest On na zawsze jedną, zintegrowaną Osobą.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest unia hipostatyczna? W jaki sposób Jezus może być równocześnie Bogiem i człowiekiem?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries