settings icon
share icon
Pytanie

Czy w niebie rzeczywiście będą ulice ze złota?

Odpowiedź


Niebiańskie ulice ze złota są często opisywane w piosenkach i poezji, jednak trudno znaleźć taki opis w Biblii. W gruncie rzeczy istnieje tylko jeden fragment w Piśmie Świętym, który odnosi się do ulic ze złota i dotyczy to Świętego Miasta, Nowego Jeruzalemu: „…ulica zaś miasta, to szczere złoto, jak przezroczyste szkło” (Ks. Objawienia 21.1, 21). Czy zatem werset ten mówi nam, że w niebie ulice będą ze złota? A jeśli tak, to jakie jest znaczenie złotych ulic?

Słowo przetłumaczone z Greki jako „złote” to chrusion, co oznacza „złoty, złota biżuteria.” Zatem użycie słowa „złote” jest poprawne. W gruncie rzeczy problemy interpretacyjne pojawiają się wtedy, gdy ludzie próbują określać które części Biblii powinniśmy brać dosłownie, a które są symbolicznym opisem. Dobra zasada w studiowaniu Biblii mówi o tym, by wszystko brać dosłownie, chyba że czyniąc tak pozbawiamy tekst jakiegokolwiek sensu. A w tym rozdziale Ks. Objawienia Jan nie rzuca jedynie przykładowych opisów. We wcześniejszych fragmentach 21 rozdziału Ks. Objawienia opisuje on kij mierniczy do wykonania pomiarów miasta (werset 15), i dokładnie przedstawia, że mur miasta został wykonany z jaspisu, samo miasto zaś ze szczerego złota, podobnego do czystego szkła (werset 18). Poza tym dodaje, że mury miasta ozdobione są wszelakimi drogimi kamieniami (werset 19-20). Zatem pamiętając o tych fragmentach, opis mówiący o złotych ulicach doskonale pasuje.

Jeśli ulice nieba są wykonane ze złota, to jakie ma to znaczenie? Po pierwsze, zwróć uwagę na stan tego złota. Gdy złoto zostaje wydobyte z ziemi, to jego jakość nie jest satysfakcjonująca dla osób wytwarzających biżuterię. Złoto musi zostać poddane obróbce, która usunie wszelkie zanieczyszczenia, pozostawiając jedynie czyste złoto. Złoto jakie ujrzał Jan w niebie było na tyle doskonałe, że aż przezroczyste dzięki czemu odbijało doskonałe światło Bożej chwały. Boża zdolność oczyszczania nie jest ograniczona jedynie do złota; Bóg oczyści każdego, kto wejdzie do królestwa poprzez krew Jezusa Chrystusa. „Jeśli wyznajemy grzechy swoje, wierny jest Bóg i sprawiedliwy i odpuści nam grzechy, i oczyści nas od wszelkiej nieprawości” (1 Jana 1.9). Nie tylko Święte Miasto jest doskonałej czystości, ale także jego mieszkańcy.

Niektórzy uczeni nie podzielają opinii jakoby ulice nieba były dosłownie ze złota. Czytając jednak tekst w kontekście całego objawienia Jana, powątpiewanie w prawdziwość tych opisów wydaje się bezpodstawne. Gdy jednak będziemy już w wieczności, nasza uwaga nie będzie skupiona na ziemskich bogactwach. Gdy człowiek zabiega w życiu o bogactwa takie jak złoto, to pewnego dnia będzie ono jedynie częścią chodnika po jakim będzie chodził wierzący w niebie. Nieważne jak wiele drogocennych materiałów zostanie użytych do stworzenia nieba, nigdy nic nie będzie miało większej wartości, aniżeli to, że Bóg nas umiłował tak bardzo, że umarł na krzyżu by nas ocalić.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy w niebie rzeczywiście będą ulice ze złota?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries