settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanin powinien wykupywać ubezpieczenie?

Odpowiedź


Chrześcijanie często zmagają się z kwestią tego czy powinni wykupywać ubezpieczenie czy nie, a jeśli tak czynią, to czy nie okazują tym swojego braku wiary? Jest to słuszna walka i wierzący powinni zbadać Pismo Święte w tym temacie, aby mogli przyjąć i bronić biblijnego stanowiska.

Po pierwsze, zgadzamy się z tym, że w Biblii nie ma dokładnie mowy o ubezpieczeniu. Jeśli Pismo Święte nie wypowiada się w sposób bezpośredni na dany temat, to musimy wyciągnąć wnioski na podstawie ogólnych zasad i nauczania płynącego z Biblii. Po przeanalizowaniu wszystkich zasad biblijnych w tym temacie, różne osoby mogą dojść do różnych osobistych przekonań. Fragment z listu do Rzymian, w rozdziale 14 mówi, że w takich sytuacjach powinniśmy szanować poglądy i przekonania innych. W tym samym jednak rozdziale znajdujemy wskazówkę, że wierzący mają odpowiedzialność ustalania własnego stanowiska w danej sprawie (Rzymian 14.5). Słowa użyte w tym fragmencie wskazują, że powinniśmy dogłębnie przestudiować Słowo Boże, a potem przyjąć Boże przekonania. Ostatni werset tego rozdziału stwierdza, że cokolwiek postanowimy powinno wypływać z aktu wiary.

Istnieje kilka biblijnych zasad, które powinny nam w tym pomóc. Jesteśmy zobowiązani do posłuszeństwa względem władzy zwierzchniej. Zatem, jeśli prawo nakłada na nas obowiązek ubezpieczania się, np. wykupywania OC, to powinniśmy tego przestrzegać. Powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo osób podróżujących samochodem. Powinniśmy o tym wcześniej pomyśleć i zabezpieczyć rodzinę. To również może dotyczyć niespodziewanej i nagłej śmierci rodzica. Wykupywanie ubezpieczenia (polisy) na życie może być postrzegane jako akt braku wiary, umiłowanie pieniędzy, czysta kalkulacja lub mądre gospodarowanie pieniędzy. Przekonania różnych osób w tym temacie może być inne. Bóg zdecydowanie zaleca rozważne planowanie przyszłości. Historia Józefa i jego rozważne planowanie nie tylko uchroniło Egipcjan ale także Izraela i potomków z linii Chrystusa (1 Księga Mojżeszowa 41).

Podstawą wszystkiego jest studiowanie Słowa Bożego i wołanie do Boga, prosząc Go o wskazówki co mamy czynić, w różnych sferach naszego życia. Hebrajczyków 11.6 stwierdza, że bez wiary nie możemy podobać się Bogu. Właściwie postawione pytanie powinno brzmieć: „Czy to co czynię podoba się Ojcu Niebiańskiemu?” Innym wersetem, który warto rozważyć jest list św. Jakuba 4.17, który w jasny sposób mówi że jeśli mamy sposobność czynić dobrze, to powinniśmy to robić, bo w przeciwnym razie grzeszymy. Kolejnym wersetem odnoszącym się do tego zagadnienia jest 1 Tymoteusza 5.8, który stwierdza że jeśli chcemy służyć innym, to powinniśmy zacząć od naszych rodzin. Ubezpieczenie może być dobrym i odpowiednim narzędziem w realizacji tego zadania.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanin powinien wykupywać ubezpieczenie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries