settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest Tydzień Pasyjny/ Wielki Tydzień?

Odpowiedź


Tydzień Pasyjny (znany również jako Wielki Tydzień) jest okresem pomiędzy Niedzielą Palmową a Niedzielą Wielkanocną (Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego). Nazwa Tydzień Pasyjny pochodzi od pasji, cierpienia, jakie przyjął Jezus dobrowolnie umierając na krzyżu by zapłacić za grzechy ludzi. Tydzień Pasyjny opisany jest w Ew. Mateusza w rozdziałach 21-27; Ew. Marka w rozdziałach 11-15; Ew. Łukasza w rozdziałach 19-23 oraz w Ew. Jana w rozdziałach 12-19. Tydzień Pasyjny rozpoczyna się triumfalnym wjazdem Jezusa na oślicy w Niedzielę Palmową, co zostało przepowiedziane w Księdze Zachariasza 9.9.

Tydzień Pasyjny upamiętnia kilka bardzo ważnych wydarzeń. Jezus po raz drugi wypędza przekupniów ze Świątyni (Ew. Łukasza 19.45-46), a potem rozmawia z faryzeuszami odnośnie jego autorytetu. Następnie przemawia o czasach ostatecznych i naucza o wielu rzeczach, między innymi o znakach świadczących o jego powtórnym przyjściu. Jezus spożył Ostatnią Wieczerzę ze swoimi uczniami w izbie na górze (Ew. Łukasza 22.7-38), a później udał się do ogrodu Getsemane na modlitwę. To właśnie tam Jezus został zdradzony przez Judasza, zaaresztowany i zabrany, aby uczestniczyć w kilku rozprawach przed Poncjuszem Piłatem i Herodem (Ew. Łukasza 22.54-23.25).

Po procesach Jezus został pobity i znieważony przez rzymskich żołnierzy, po czym zmuszony do niesienia własnego krzyża przez ulice Jerozolimy, wzdłuż tzw. ulicy Via Dolorosa (droga smutku). Później został ukrzyżowany na Golgocie, dzień przed sabatem, złożony do grobu, w którym pozostał do niedzieli, dzień po sabacie, po czym zmartwychwstał w chwale.

W odniesieniu do tych wydarzeń mówimy o Tygodniu Pasyjnym, czasie w którym Jezus prawdziwie objawił swoją pasję względem nas, gdy dobrowolnie umierał na krzyżu w naszym imieniu. Jak powinniśmy przeżywać Tydzień Pasyjny? Powinniśmy wielbić Jezusa i opowiadać ludziom Dobrą Nowinę! Tak jak on cierpiał za nas, tak i my powinniśmy być gotowi na to by cierpieć gdy będziemy szli w jego ślady i głosili przesłanie jego śmierci i zmartwychwstania.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest Tydzień Pasyjny/ Wielki Tydzień?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries