settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest Tisza Aw?

Odpowiedź


Tisza Aw to żydowski dzień postu upamiętniający kilka tragedii, przez które przeszedł naród żydowski, w tym zniszczenie pierwszej i drugiej świątyni. Aw jest piątym miesiącem kalendarza żydowskiego, a Tisza B'Aw oznacza "dziewiąty Aw". Dzień ten przypada w lipcu lub sierpniu kalendarza gregoriańskiego. Ponieważ pierwsze dwie świątynie zostały zniszczone tego samego dnia kalendarzowego (9 Av), tradycja przypisuje temu dniu ponury charakter - niektórzy uważają go za dzień przeklęty przez Boga z powodu grzechów narodowych Izraela.

Tisza Aw jest ostatnim, kulminacyjnym dniem 21-dniowego okresu żałoby zwanego Trzema Tygodniami. Trzy Tygodnie są również nazywane Bein HaMetzarim, czyli "między uciskami", ponieważ Lamentacje 1:3 mówią: "Wygnańcem jest Juda przez nędzę i ciężką niedolę, mieszka pomiędzy ludami, nie zaznał spoczynku; dosięgli go wszyscy prześladowcy pośród ucisku."

Okres żałoby prowadzący do Tisza Aw rozpoczyna się w poprzednim miesiącu, 17 Tammuz, w dniu upamiętniającym pierwsze naruszenie murów Jerozolimy przez Babilończyków przed zniszczeniem przez nich pierwszej świątyni. Podczas Trzech Tygodni przestrzegający prawa Żydzi powstrzymują się od organizowania publicznych uroczystości. W ciągu trzech tygodni poprzedzających Tisza Aw nie są planowane żadne śluby. Skupiają się oni na żałobie i pokucie. Ostatnie dziewięć dni, począwszy od 1 Av, wymaga zwiększonej surowości: nie noszenia nowych ubrań, nie spożywania przyjemnych potraw i nie kąpania się poza tym, co niezbędne.

W sam dzień Tisza Aw Żydzi zachowują całkowity post, siadają na podłodze, odmawiają modlitwy żałobne i czytają Księgę Lamentacji. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy 9 Av przypada w szabat - w takim przypadku post i żałoba obchodzone są 10 Av.

Z biegiem lat znaczenie święta Tisza B'Aw rozszerzyło się na pamięć o żydowskich tragediach w całej historii, ale nadal koncentruje się głównie na zniszczeniu dwóch świątyń.

Po Tisza Aw post zostaje przerwany, ale niektóre inne ograniczenia związane z żałobą trwają do 10 Aw. Następnie rozpoczyna się Siedem Tygodni Pocieszenia, które trwają przez resztę Av i miesiąc Elul. W tym okresie uwaga w synagogach skupia się na chwalebnej przyszłości, którą Bóg obiecał Izraelowi.

Obchody święta Tisza B'Aw nie są nakazane w Biblii. Podobnie jak Purim, Tisza Aw jest tradycyjnym świętem opartym na niekanonicznych pismach żydowskich i tradycji ustnej. Możliwe, że do obchodzenia święta Tisza B'Aw nawiązuje Księga Zachariasza. Mieszkańcy Betel wysłali delegację do proroków w Jerozolimie z pytaniem: "Czy w piątym miesiącu mam obchodzić pokutę z płaczem i postem, jak to czyniłem przez tyle lat?". (Zachariasza 7:3). Piąty miesiąc to oczywiście Av; wspomniany "post" mógł być obchodzony 9 Av. Odpowiedź Boga na pytanie ludu jest kluczowa: "Jeżeli pościliście i pokutowaliście w piątym i siódmym miesiącu, i to w ciągu siedemdziesięciu lat, to czy pościliście dla mnie?". (werset 5). Podobnie jak w przypadku każdego obrzędu religijnego, Bóg jest bardziej zainteresowany motywacją i stanem serca człowieka niż samym rytuałem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest Tisza Aw?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries