settings icon
share icon
Pytanie

W jakim sensie szatan jest bogiem tego świata (2 Koryntian 4.4)?

Odpowiedź


Wyrażenie „bóg tego świata” wskazuje, że szatan ma największy wpływ na wartości, opinie, cele, nadzieje i poglądy większości ludzi. Jego wpływ przejawia się także w światowych filozofiach, edukacji i biznesie. Myśli, koncepcje, spekulacje i fałszywe religie świata są pod jego działaniem i wynikają z jego kłamstw i zwiedzenia.

Szatan nazwany jest także „władcą, który rządzi w powietrzu” w Efezjan 2.2. Jest również „władcą tego świata” w Ew. Jana 12.31. Te jak i wiele innych tytułów wskazuje na zdolności szatana. By powiedzieć na przykład, że szatan jest „władcą, który rządzi w powietrzu” jest wskazaniem w pewnym sensie na to, że rządzi on w świecie i ma wpływ na ludzi, którzy go zamieszkują.

Nie oznacza to, że całkowicie rządzi światem; Bóg jest nadal suwerenny. Oznacza to jednak, że Bóg, w swojej nieskończonej mądrości, przyzwala szatanowi by działał w tym świecie, w takim zakresie na jaki mu pozwala. Gdy Biblia mówi, że szatan ma władzę nad światem, musimy pamiętać, że Bóg dał mu rządzić nad niewierzącymi. Wierzący nie podlegają władzy szatana (Kolosan1.13). Niewierzący natomiast, złapani są „w sidła szatana” (2 Tymoteusza 2.26), kłamstwa, tkwią w złym (1 Jana 5.19) w zniewoleniu szatana (Efezjan 2.2-3).

Zatem gdy Biblia mówi o tym, że szatan jest „bogiem tego świata” nie wskazuje jakoby miał ostateczną władzę na ziemi. To wyrażenie przekazuje jedynie, że szatan w konkretny sposób panuje nad ludźmi niewierzącymi. W 2 Koryntian 4.4 niewierzący wypełnia polecenia szatana: „bóg świata tego zaślepił umysły niewierzących, aby im nie świeciło światło ewangelii o chwale Chrystusa, który jest obrazem Boga.” Plan szatana dotyczy promowania fałszywej filozofii w świecie- filozofii, która zwodzi niewierzącego od prawdy ewangelii. Filozofie szatana są niczym forteca, w której uwięzieni są ludzie, a z której można się uwolnić jedynie z pomocą Chrystusa.

Przykładem takiej fałszywej filozofii jest przekonanie, że człowiek jest w stanie zaskarbić sobie jakieś względy u Boga przez to co uczyni. Prawie w każdej z fałszywych religii, osiąganie przychylności w oczach Boga czy zdobywanie życia wiecznego jest głównym tematem. Osiąganie jednak zbawienia poprzez uczynki jest zaprzeczeniem biblijnego objawienia. Człowiek nie jest w stanie zasłużyć sobie w oczach Boga na jego przychylność; życie wieczne jest darem- niezasłużoną łaską (przeczytaj Efezjan 2.8-9). A ten dar dostępny jest jedynie poprzez Jezusa Chrystusa i jedynie jego (Ew. Jana 3.16; 14.6). Możesz po prostu zapytać z jakiego powodu ludzie nie otrzymali daru zbawienia (Ew. Jana 1.12). Odpowiedź kryje się w tym, że szatan- bóg tego świata- skusił ludzkość, aby podążyła za nim. Szatan zaplanował działanie, w którym niewierzący go naśladują, a ludzkość trwa w zwiedzeniu. Nic więc dziwnego, że Pismo Święte nazywa szatana kłamcą (Ew. Jana 8.44).

EnglishPowrót na polską stronę główną

W jakim sensie szatan jest bogiem tego świata (2 Koryntian 4.4)?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries