settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest słup Aszery?

Odpowiedź


Słup Aszery był świętym drzewem lub słupem, który stał w pobliżu kananejskich miejsc kultu religijnego, aby uhonorować pogańską boginię Aszer, znaną również jako Astarte. Chociaż dokładny wygląd słupa Aszery jest nieco niejasny, jasne jest, że starożytni Izraelici, po wejściu do ziemi Kanaan, byli pod wpływem pogańskiej religii, którą ten słup reprezentował.

W Biblii słupy Aszery zostały po raz pierwszy wspomniane w Księdze Wyjścia 34:13. Bóg właśnie odtworzył tablice z dziesięcioma przykazaniami, a Mojżesz poprosił Boga o łaskawe przebaczenie Izraelitom za oddawanie czci złotemu cielcowi. Werset 10 rozpoczyna przymierze zawarte przez Boga: jeśli Izraelici będą Mu posłuszni, wypędzi On plemiona zamieszkujące Kanaan. Muszą jednak ściąć słupy Aszery. Księga Powtórzonego Prawa 7:5 i 12:3 powtarza to polecenie niemal dosłownie, podczas gdy Księga Powtórzonego Prawa 16:21 nakazuje Izraelitom, aby nie ustawiali żadnych własnych drewnianych słupów Aszery. Dwie księgi później, w Księdze Sędziów 3:7: "Synowie izraelscy czynili tedy zło w oczach Pana i zapomnieli o Panu, Bogu swoim, i służyli Baalom i Aszerom".

Gedeon stał się pierwszym, który walczył z plagą słupów Aszery, chociaż ze strachu ściął w nocy słup Aszery swojego ojca (Sdz 6:25-27). Księgi 1 i 2 Królewska oraz 1 i 2 Kronik opowiadają długą historię o tym, jak jeden król ścinał słupy Aszery, a następny je wznosił. Król judzki Manasses posunął się tak daleko, że zainstalował słup w świątyni Pańskiej (2 Krl 21:3, 7). W trakcie wielkiego oczyszczenia król Jozjasz wyjął słup Aszery i zmielił go na proszek, jeszcze bardziej go zanieczyszczając, rozsypując pył nad grobami (2 Krl 23:6).

Większość obszarów w tamtym czasie i miejscu miała boga i boginię wyznaczoną jako odpowiedzialną za dobrobyt upraw i zwierząt gospodarskich. Prawdopodobnie, w ciągłej ewolucji pogańskich bogów i bogiń, Aszera była jednym z imion nadanych bogini płodności w tym regionie. Towarzyszki Aszery różniły się w zależności od kultowych wierzeń ludu - czasami mówiono, że Aszera obcowała z kananejskim bogiem stwórcą, Elem; lub z bogiem płodności, Ba'alem; lub, o zgrozo, z samym Panem Bogiem. Słupy Aszery były drewnianymi słupami (czasem rzeźbionymi, czasem nie) lub drzewami sadzonymi przy "wysokich miejscach", gdzie pogańscy czciciele składali ofiary, chociaż konkretny cel tych słupów nie jest jasny. Warto zauważyć, że podczas gdy niegdyś istotna "Aszera" przekształciła się z bogini w drewniany słup w zapomnienie, Bóg Ojciec, Stwórca wszechświata, nigdy się nie zmienił.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest słup Aszery?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries