settings icon
share icon
Pytanie

Strona A, strona B, strona X i strona Y - jakie są różne chrześcijańskie punkty widzenia na kwestie LGBTQ+?

Odpowiedź


Istnieje wiele konkurujących ze sobą perspektyw dotyczących ludzkiej seksualności i kwestii LGBTQ+. Pomocne w określeniu tych perspektyw jest podejście "boczne". Dzieli ono spektrum przekonań na temat seksualności na cztery kategorie: Strona A, Strona B, Strona X i Strona Y. Etykiety te są używane do opisania tego, w co dana osoba ogólnie wierzy w sprawach LGBTQ+. Każda z czterech stron ma swoich zwolenników w sferze chrześcijaństwa.

Strona A. Chrześcijanie strony A wierzą, że Bóg celowo stworzył osoby queer z pociągiem do osób tej samej płci; dlatego też związki osób tej samej płci są błogosławione przez Boga. Strona A jest powszechnie nazywana poglądem afirmującym. Liczba wierzących, którzy przyjmują to stanowisko, wzrosła w ciągu ostatnich kilku dekad, a obecnie istnieje kilka afirmujących denominacji prowadzonych przez kaznodziejów strony A. Zwolennicy tego poglądu twierdzą, że różne fragmenty Biblii zakazujące homoseksualności (np. Księga Kapłańska 18:22; List do Rzymian 1:27; 1 List do Koryntian 6:9-11) nie odnoszą się do współczesnych związków homoseksualnych. Argumentują oni, że autorzy biblijni odnosili się do starożytnych praktyk seksualnych - lub niekonsensualnych spotkań - a nie do dzisiejszych kochających się, monogamicznych związków homoseksualnych. Tak więc chrześcijanie strony A potwierdzają, że wierzący mogą być częścią związków osób tej samej płci, jeśli tak zdecydują, ponieważ pragnienie to zostało stworzone przez Boga i podoba się Jemu.

Strona B. Wyznawcy strony B utrzymują, że orientacja homoseksualna nie jest grzechem, ale działanie w oparciu o skłonności homoseksualne już tak. Strona B stoi na stanowisku, że związki seksualne między osobami tej samej płci są moralnie złe, ale romantyczne relacje są inne, więc związki partnerskie osób tej samej płci w celibacie niekoniecznie są złe. Osoby queer mogą zachować swoją tożsamość seksualną, a nawet celebrować ją, pozostając w celibacie. Zwolennicy tego poglądu twierdzą, że homoseksualność nie różni się od żadnego innego grzechu, ponieważ jest wymieniona wśród wielu grzechów, a nie wyróżniona (zob. 1 Tymoteusza 1:8-11). Ponadto każdy człowiek na ziemi ma pociąg seksualny, który wykracza poza Boży plan. Kluczem jest niedziałanie w oparciu o te bezbożne pociągi. Tak więc chrześcijanie ze Strony B zachęcają wszystkich wierzących do zawarcia małżeństwa z osobą płci przeciwnej lub, jeśli pociągają ich osoby tej samej płci, do życia w celibacie i zaangażowania się w rozumiejącą społeczność kościelną.

Strona X. Strona X to Chrześcijanie, którzy wierzą, że pociąg homoseksualny sam w sobie jest grzechem. Osoby o skłonnościach tej samej płci muszą pokutować, ponieważ heteroseksualność jest Bożym celem dla wszystkich ludzi. Bóg może i zmienia grzeszne skłonności, a homoseksualiści mogą zostać wyleczeni; Strona X używa takich terminów jak ex-gay i były LGBTQ+. Według nauczycieli Strony X, sformułowania w Księdze Kapłańskiej 18:22 i 20:13 - w szczególności słowo obrzydliwość - kategoryzują homoseksualność jako straszne wykroczenie. Rzeczywiście, nauczyciele Strony X twierdzą, że homoseksualność była głównym powodem zniszczenia Sodomy i Gomory w Księdze Rodzaju 19 (por. Judy 1:7 i 2 Piotra 2:6-7,10). Dlatego chrześcijanie muszą porzucić wszelkie pociągi do osób tej samej płci, aby prawdziwie podążać za Bogiem i oddawać Mu cześć. Josh Proctor, producent podcastu Life on Side B, podsumowuje, że dla Side X "zarówno małżeństwo, jak i czysta samotność są postrzegane jako pobożne opcje dla osób z pociągiem do osób tej samej płci, ale chociaż jest wielu byłych gejów, którzy kończą jako single na całe życie, dążenie do małżeństwa jest zawsze postrzegane jako wyższe powołanie" (www.lifeonsideb.com/thefoursides, dostęp 22.02.2023).

Strona Y. Strona Y zasadniczo znajduje się pomiędzy Stroną B i Stroną X - zgadzając się z obiema Stronami, że związki seksualne osób tej samej płci są złe. Stanowisko strony Y jest takie, że odnajdujemy naszą tożsamość w Chrystusie i dlatego nie powinniśmy identyfikować się z naszą orientacją seksualną. Wszyscy zostaliśmy powołani do świętości. Strona Y koncentruje się na tożsamości jako chrześcijanin, a nie na tożsamości seksualnej, podobnie jak Paweł usuwa etykiety identyfikacyjne w Liście do Galatów 3:28, ponieważ "wszyscy jesteście jednym w Chrystusie Jezusie". Tak więc, w przeciwieństwie do strony B, strona Y nie uważa utrzymywania queerowej tożsamości za honorowanie Boga. W przeciwieństwie do strony X, strona Y nie dąży do uczynienia wszystkich chrześcijan heteroseksualnymi. Ostatecznym celem, według strony Y, jest upodobnienie się do Chrystusa w indywidualny sposób, jaki Bóg ma dla każdej osoby.

Te cztery strony są sposobem dla wierzących, aby odpowiedzieć na pytania LGBTQ + i zrozumieć inne perspektywy. Należy powiedzieć, że strona A nie ma żadnych podstaw biblijnych. Pozostałe strony mają różny stopień wsparcia biblijnego. Do chrześcijan należy studiowanie, modlitwa i samodzielna decyzja, czy strona B, strona X, strona Y, czy gdzieś pomiędzy, najlepiej reprezentuje ich przekonania.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Strona A, strona B, strona X i strona Y - jakie są różne chrześcijańskie punkty widzenia na kwestie LGBTQ+?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries