settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki (Christian Science)?

Odpowiedź


Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki (Christian Science) założyła Mary Baker Eddy (1821-1910), która jako pierwsza wprowadziła nowe koncepcje w kwestii duchowości i zdrowia. Zainspirowana własnym doświadczeniem uzdrowienia w 1866r., Eddy spędziła kilka lat na studiowaniu Biblii, modlitwie i pracy badawczej związanej z różnymi metodami uzdrawiania. W efekcie czego powstał cały system uzdrawiania, który określiła jako „Naukę Chrześcijańską” (ang. Christian Science) w 1879r. Jej książka Science and Health with Key to the Scripture (tłum. Nauka i zdrowie z kluczem do Pisma Świętego) stała się podwaliną do nowego zrozumienia związku umysłu- ciała i ducha. Założyła uczelnię, kościół, wydawnictwo i szanowaną gazetę „The Christian Science Monitor” (tłum. Monitor Nauki Chrześcijańskiej). Ze względu na podobieństwo z innymi grupami, wielu wierzących chrześcijan wierzy że jest to sekta niechrześcijańska.

Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki (Christian Science) naucza, że Bóg- Ojciec-Matka wszystkich- jest całkowicie dobry i w pełni duchowy, a wszelkie stworzenie Boże, włączając w to prawdziwą naturę każdego człowieka, jest przemijającym podobieństwem Boskości. Skoro Boże stworzenie jest dobre, to zło jakim jest choroba, śmierć i grzech nie mogą być częścią tej fundamentalnej rzeczywistości. To zło wynika raczej z życia bez Boga. Modlitwa jest podstawową drogą przybliżania się do Boga i doświadczania uleczenia wszelkich ludzkich chorób. To różni się od stanowiska Biblii, która naucza, że człowiek poczęty jest w grzechu odziedziczonym w upadku Adama i ten grzech oddziela nas od Boga. Bez Bożej zbawczej łaski objawionej w śmierci Chrystusa na krzyżu, nigdy nie zostaniemy uleczeni z choroby śmiertelnej- grzechu.

Inaczej aniżeli nauczanie Jezusa, że On leczy wszystkie nasze duchowe choroby (zobacz Księgę Izajasza 53.5), wyznawcy Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki upatrują w służbie Jezusa własny paradygmat uleczenia, wierząc że wskazuje ona na najistotniejszą kwestię- uleczenie, bez związku ze zbawieniem. Członkowie Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki modlą się o jeszcze pełniejsze wypełnienie rzeczywistości Bożej i Bożej miłości, aby doświadczać i pomagać innym w doświadczaniu harmonii i rezultatów uzdrowienia, w wyniku pełniejszego zrozumienia.

Dla większości wyznawców Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki, uleczenie duchowe jest podstawową kwestią, w konsekwencji czego zwracają się do mocy modlitwy zamiast leczenia medycznego (farmakologicznego). Władze lokalne co jakiś czas wystawiały na próbę ich podejście, szczególnie w sytuacjach gdy leczenie medyczne (tradycyjne) dawało małe szanse poprawy. Aczkolwiek nie istnieje żadne prawo wewnętrzne tego stowarzyszenia, które upoważniałaby do wydawania decyzji w kwestii opieki zdrowotnej.

Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki nie posiada duchownych. Funkcje pastora i kaznodziei przejmuje Biblia oraz książka M. Baker „Nauka i Zdrowie”. Biblia studiowana jest codziennie i czytana publicznie w niedzielę przez dwóch wybranych członków, prowadzących lokalne zgromadzenie. Zgromadzenia Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki (Christian Science) mają także cotygodniowe spotkania dzielenia się świadectwami, podczas których członkowie wspólnoty opowiadają o doświadczeniach w uzdrawianiu i odnowie.

Spośród wszystkich istniejących sekt, Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki (Christian Science) zdaje się posiadać najbardziej niefortunną nazwę. Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki nie ma nic wspólnego ani z chrześcijaństwem, ani z nauką. Sekta ta zaprzecza wszystkim głównym prawdom tego, co określa się mianem „chrześcijański.” Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki w rzeczywistości przeciwstawia się nauce gdyż wskazuje na mistyczną, new- ageowską duchowość jako drogę duchowego i fizycznego uzdrowienia. Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki powinno być rozpoznane i odrzucone jako anty-chrześcijańska sekta.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki (Christian Science)?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries