settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest Środa Popielcowa?

Odpowiedź


Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Trwa 40 dni aż do Wielkiego Piątku. Nazwa Środa Popielcowa, a właściwie „Dzień popiołu” bierze się stąd, że występuje 46 dni przed Wielką Niedzielą (Niedzielą Wielkanocną), a zatem zawsze wypada w środę. Biblia nie mówi nic ani o Środzie Popielcowej ani o Wielkim Poście.

Celem Wielkiego Postu jest porzucenie grzesznych czynów i złych nawyków. Środa Popielcowa jest dniem rozpoczynającym czas pokuty. Biblia podaje wiele fragmentów w których ludzie używali pyłu czy popiołu jako symbolów pokuty, żałoby (1 Księga Mojżeszowa 18.27; 2 Księga Samuela 13.19; Księga Estery 4.1; Księga Joba 2.8; Księga Daniela 9.3; Ew. Mateusza 11.21). Zgodnie z tradycją popiół sypany na głowę i czyniony na czole znak krzyża jest symbolicznym gestem wskazującym na jedność z Jezusem Chrystusem. Księga Objawienia 7.3; 9.4; 14.1 i 22.4 wspomina o podobnej praktyce.

Czy chrześcijanin powinien praktykować zwyczaj Środy Popielcowej? Środa Popielcowa, wraz z wielkim Postem, przestrzegana jest przez większość katolików, większość denominacji ortodoksyjnych i przez kilka denominacji protestanckich. Skoro Biblia w żadnym miejscu nie nakazuje takiej praktyki ani jej nie potępia, to chrześcijanie w modlitwie i wolności swojego sumienia powinni zdecydować czy chcą obchodzić Środę Popielcową czy też nie. Jeśli chrześcijanin postanowi, że będzie przestrzegał Środy Popielcowej i/ lub Wielkiego Postu, to ważne jest, aby jego perspektywa była biblijna. Odwrócenie się od popełniania grzechów (pokuta) jest czymś dobrym, ale jest czymś co chrześcijanie powinni czynić każdego dnia, a nie jedynie podczas Wielkiego Postu. Jasne wyrażanie swojej przynależności i jedności z Chrystusem jest czymś właściwym, lecz podobnie jest to praktyka, w której powinniśmy trwać na co dzień. Przekonanie, że Bóg od razu obdarzy nas swoim błogosławieństwem ze względu na to, że przestrzegamy jakichś rytuałów jest niebiblijnym poglądem. Bóg jest zainteresowany naszymi sercami gotowymi na jego codzienne zmiany, a nie jedynie przestrzeganiem pewnych praktyk.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest Środa Popielcowa?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries