settings icon
share icon
Pytanie

Jaki jest właściwy sposób udzielania chrztu?

Odpowiedź


Najłatwiejszą odpowiedzią na to pytanie jest zdefiniowanie znaczenia słowa „chrzcić.” Słowo to pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „zanurzać w wodzie.” Dlatego chrzest poprzez ‘pokropienie’ czy ‘polanie wodą’ jest oksymoronem, czymś co samo w sobie jest sprzeczne. Chrzczenie przez pokropienie oznaczałoby „zanurzenie kogoś w wodzie poprzez pokrapianie go wodą.” Chrzest z definicji oznacza akt zanurzenia w wodzie.

Chrzest ilustruje identyfikowanie się wierzącego ze śmiercią, pogrzebem i zmartwychwstaniem Chrystusa. „Czyż nie wiecie, że my wszyscy, ochrzczeni w Chrystusa Jezusa, w śmierć jego zostaliśmy ochrzczeni? Pogrzebani tedy jesteśmy wraz z nim przez chrzest w śmierć, abyśmy jak Chrystus wskrzeszony został z martwych przez chwałę Ojca, tak i my nowe życie prowadzili” (Rzymian 6.3-4). Akt zanurzenia w wodzie symbolizuje śmierć i pogrzebanie z Chrystusem. Wyjście z wody symbolizuje zmartwychwstanie Chrystusa. Dlatego też, chrzest przez zanurzenie jest jedyną metodą chrzczenia, która wskazuje na śmierć z Chrystusem i zmartwychwstanie z Nim. Chrzest przez ‘pokropienie’ albo ‘polania wodą’ jest efektem niebiblijnej praktyki chrztu niemowląt.

Chrzest przez zanurzenie, mimo iż jest to biblijny sposób identyfikowania się z Chrystusem, nie jest jednak (jak wielu wierzy) wymogiem zbawienia. Jest raczej aktem posłuszeństwa, publicznym wyznaniem wiary w Chrystusa i identyfikowania się z Nim. Chrzest symbolizuje porzucenie naszego ‘starego życia’, stając się nowym stworzeniem (2 Koryntian 5.17). Chrzest przez zanurzenie jest jedynym sposobem, który w pełni obrazuje tą radykalną zmianę.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaki jest właściwy sposób udzielania chrztu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries