settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest spacer modlitewny? Czy spacer modlitewny jest biblijny?

Odpowiedź


Spacer modlitewny jest praktyką modlenia się w jakimś miejscu, modlitwą wstawienniczą, która związana jest ze „spacerowaniem do” lub „w okolicy” konkretnych miejsc w trakcie modlenia się. Niektórzy ludzie wierzą, że bycie blisko jakiegoś miejsca pozwala im „modlić się lepiej, gdy jest się bliżej.” Spacery modlitwy są organizowane przez pojedyncze osoby, grupy osób, a nawet całe kościoły. Mogą one być krótkie- dookoła bloku, lub długie- maszerując kilka kilometrów. Ideą jest wykorzystywanie 5 zmysłów- wzroku, słuchu, powonienia, smaku i dotyku- by lepiej poznać potrzeby modlitwy wstawienniczej.

Jeśli na przykład spacerujesz wzdłuż zabudowań swoich sąsiadów i zastanawiasz o co warto się modlić, to możesz np. zauważyć jakiś dom, strasznie brudny i zapuszczony, a to z kolei może zainspirować cię do modlitwy o zdrowie, zarówno fizyczne jak i duchowe, ludzi tam mieszkających. Niektóre grupy udają się na spacer modlitewny wokół szkół, wznosząc modlitwy wstawiennicze za nauczycieli i uczniów- modląc się o ich bezpieczeństwo i o to, aby plany szatana w tym miejscu się nie spełniły. Niektórzy czują, że potrafią się lepiej skupić i efektywniej modlić, gdy spacerują blisko osób i miejsc o które się modlą.

Spacer modlitewny jest całkiem nowym zjawiskiem, którego pochodzenia nikt do końca nie jest pewien. Nie istnieje bowiem żaden biblijny model dotyczący spaceru modlitewnego, chociaż skoro głównym sposobem poruszania się w czasach biblijnych była piesza wędrówka, to wydaje się oczywiste, że ludzie musieli chodzić i modlić się w tym samym czasie. Nie ma jednak żadnego bezpośrednio nakazu wskazującego, że powinniśmy praktykować spacer modlitewny. Pogląd, że modlitwy zanoszone w jakimś określonym miejscu lub w jakiejś określonej pozycji są efektywniejsze od tych zanoszonych w innym czasie i w innym miejscu, nie jest biblijny. Poza tym, nawet jeśli możemy odczuwać, że musimy być bliżej jakiegoś miejsca czy sytuacji by lepiej się modlić, to jednak nasz Niebiański Ojciec, który jest wszędzie i w każdym czasie, wie dokładnie czego potrzebujemy i odpowie na modlitwy zgodnie z wolą i czasem jaki przewidział. To, że pozwala nam być częścią jego planów poprzez nasze modlitwy jest dla naszego pożytku, a nie jego.

Mamy nakaz, by modlić się „bez ustanku” (1 Tesaloniczan 5.17), a przez to że spacerujemy codziennie, z pewnością częścią modlitwy bez ustanku jest modlenie się podczas spaceru. Bóg słyszy modlitwy tych, którzy trwają w Chrystusie (Ew. Jana 15.7), bez względu na czas, miejsce czy pozycje. Równocześnie jednak nie ma żadnego nakazu zabraniającego praktykowania spacerów modlitewnych, a cokolwiek przynagla nas do modlitwy, godne jest rozważenia.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest spacer modlitewny? Czy spacer modlitewny jest biblijny?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries