settings icon
share icon
Pytanie

Co oznacza skosztować i zobaczyć, że dobry jest Pan w Psalmie 34.8?

Odpowiedź


Psalm 34 to wiersz akrostych; w tym przypadku każda linijka wersetu zaczyna się od innej hebrajskiej litery, ułożonej w porządku alfabetycznym. Głównym celem psalmu jest nauczanie moralnych lekcji o Bogu. Jego temat podkreśla nieustanną troskę Boga o Jego lud. W wersecie 8 autor psalmu, Dawid, zachęca czytelników do "skosztowania i przekonania się, że Pan jest dobry". Co to znaczy skosztować i przekonać się, że Pan jest dobry?

Smakowanie wiąże się z testowaniem lub pobieraniem próbek; widzenie wiąże się ze zrozumieniem lub postrzeganiem. Wyrażenie "skosztujcie i zobaczcie" oznacza zatem "spróbujcie i doświadczcie". Dawid zachęca lud Boży do odkrywania dobroci Pana poprzez osobiste próby i doświadczanie go na własnej skórze. Nie chce, aby czytelnicy jedynie wierzyli mu na słowo, że Pan jest dobry; chce, aby aktywnie doświadczali i sami wiedzieli, że Bóg jest dobry.

Ludzie kojarzą smak z przyjemnością i satysfakcją. Komentator Biblii Matthew Henry rozwija tę ideę: "Niech Boża dobroć będzie smakowana jak słodki kąsek". Kiedy Dawid mówi: "Skosztujcie i zobaczcie, że dobry jest Pan", wzywa nas, abyśmy w przenośni wzięli kęs - spróbowali sami, poprzez własne doświadczenie - i przekonali się, jak bardzo satysfakcjonujący jest Bóg. Apostoł Piotr używa tego samego języka w 1 Piotra 2.3, gdy mówi: "Skosztowaliście przecież, jak dobry jest Pan!" (tłum. Edycja Świętego Pawła).

Smakowanie musi nastąpić przed widzeniem; to znaczy, że nasze duchowe doświadczenia prowadzą nas do duchowego oświecenia i zrozumienia. Dawid pragnie, by inni "skosztowali i zobaczyli". Chce, by doświadczyli tego, czego on doświadczył, aby mogli poznać to, co on poznał - podtrzymującą duszę dobroć Pana.

Psalm 34 przedstawia przykłady niesamowitej dobroci Boga dla tych, którzy znajdują w Nim schronienie: On troszczy się o każdą ich potrzebę (wersety 8-10); zapewnia im dobre, długie życie (wersety 11-15); jest z nimi w kłopotach i wybawia ich od wrogów (wersety 17-22). Ci, którzy skosztują i zobaczą, że Pan jest dobry, poznają Jego wsparcie.

Wierzący w Jezusa doświadczają smaku Bożej dobroci i łaski, gdy obserwujemy piękno Jego stworzenia lub rozpoznajemy Jego błogosławieństwa w postaci zaopatrzenia, ochrony i opieki. Smakujemy i widzimy Jego dobroć, gdy kontemplujemy Jego świętość i nieskończoną sprawiedliwość. Rozkoszujemy się Jego dobrocią, gdy doceniamy koszt ofiary Chrystusa dla naszego zbawienia.

Aby zakosztować i zobaczyć, że Pan jest dobry, musimy zaufać Bogu i szukać Go jako jedynego źródła naszej ochrony i zaopatrzenia. Jedynym sposobem, aby naprawdę posmakować i zobaczyć, że Pan jest dobry, jest poddanie Go próbie, spróbowanie i doświadczenie Jego dobroci na własnej skórze.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co oznacza skosztować i zobaczyć, że dobry jest Pan w Psalmie 34.8?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries