settings icon
share icon
Pytanie

Jakie znaczenie ma siedem grzmotów z Ks. Objawienia 10.1-7?

Odpowiedź


Siedem grzmotów pojawia się w Ks. Objawienia 10.1-7. W tej apokaliptycznej wizji, apostoł Jan widział potężnego anioła uderzającego w morze i ląd mając zwój w swoim ręku. Anioł wydał głośny okrzyk niczym ryk lwa, a potem przebrzmiało siedem grzmotów. Gdy Jan zabierał się do spisania tego co usłyszał, głos z nieba powiedział do niego, "zapieczętuj to, co powiedziało owych siedem grzmotów, a nie spisuj tego" (Ks. Objawienia 10.4).

Wydarzenie z siedmioma grzmiącymi głosami pojawia się w przerwie pomiędzy szóstą a siódmą trąbą. Siedem grzmotów nie jest po prostu odgłosem grzmotów, ale podobnych do grzmotów głosami przekazującymi przesłanie. Greckie słowo przetłumaczone jako "grzmot" oznacza "zaryczeć." Grzmot jest często znakiem sądu w Piśmie Świętym tak jak w 1 Ks. Samuela 2.10, 2 Ks. Samuela 22.14 i w kilku innych miejscach w Ks. Objawienia (Ks. Objawienia 8.5; 11.19; 16.18), zatem tych siedem potężnych głosów jest wykrzykiwaniem Bożego sądu nad grzesznym światem. Grzmot reprezentuje głos Boga. Psalm 18.13 (tłum. Biblia Tysiąclecia) mówi, "Pan odezwał się z nieba grzmotem, to głos swój dał słyszeć Najwyższy."

Dalsze dowody na to, że siedem grzmotów jest głosem Boga, znajduje się w Ks. Objawienia 4.5: "A z tronu wychodziły błyskawice i głosy, i grzmoty; przed tronem zaś płonęło siedem ognistych pochodni; jest to siedem duchów Bożych." Ponownie głos Boży jest przedstawiony jako grzmiące dudnienia, które ukazują potęgę, moc i chwałę naszego potężnego Pana. W tym wersecie, Jan widział zapowiedź boskiego gniewu wylanego na ziemię, a później opisany w pełni w Ks. Objawienia w rozdziałach 16-19.

Gdy Jan zabierał się za spisanie słów siedmiu grzmotów, głos z nieba nakazał mu zapieczętować to, co zostało mu objawione. Ten sam tron, który wydaje błyskawice i grzmoty, wydaje rozkaz, aby zachować w tajemnicy to, co głosy ujawniły. Powód dla zapieczętowania nie jest podany, ale może być taki, że sąd był po prostu zbyt przerażający, aby był spisany. Zawartość tego przesłania nigdy nie została ujawniona w Piśmie Świętym, więc nie możemy na ten temat spekulować. Siedem grzmotów są jedynymi słowami w Ks. Objawienia, które są zapieczętowane.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie znaczenie ma siedem grzmotów z Ks. Objawienia 10.1-7?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries