settings icon
share icon
Pytanie

Kim był Set w Biblii?

Odpowiedź


Set, syn Adama i Ewy (trzeci z ich synów wymienionych w Piśmie Świętym), urodził się po tym, jak Kain zamordował Abla (1 Ks. Mojżeszowa 4.8). Ewa wierzyła, że Bóg wyznaczył go jako zastępcę Abla i nazwała go Set, co oznacza "postawiony w miejsce" (1 Ks. Mojżeszowa 4.25). Później, gdy Set miał 105 lat, urodził się jego syn Enoch (1 Ks. Mojżeszowa 4.26), a Enoch kontynuował to, co czasami nazywa się "bogobojną linią Seta", która prowadzi do Abrahama.

Historia zabicia przez Kaina sprawiedliwego "nasienia" (Abla) i wzbudzenia przez Boga innego "nasienia" (Seta) staje się głównym tematem boskiego planu. Zło zawsze próbuje pozbyć się dobra ze świata, a Bóg zawsze udaremnia plany zła. W miejsce Abla zawsze pojawia się Set. To właśnie z nasienia Seta narodził się Jezus (1 Ks. Mojżeszowa 5.3-8, 1 Ks. Kronik 1:1, Ew. Łukasza 3.38). Po narodzinach syna Seta, Enosza, Biblia mówi nam: "W tym czasie ludzie zaczęli wzywać imienia Pana" (1 Ks. Mojżeszowa 4.26), co potwierdza przepowiednię Ewy o celu narodzin Seta. Słowo "wzywać" oznacza również "głosić", co odnosi się do ludzi świadczących sobie nawzajem o Bogu. To przez rodzinę Seta zorganizowany, zbiorowy kult jedynego prawdziwego Boga zaczął wkraczać do upadłego świata. Chociaż potomkowie Seta nie są pierwszymi w linii Adama, którzy rozwinęli wiedzę lub postęp cywilizacyjny, są pierwszymi, którzy chwalą i czczą Boga.

W przeciwieństwie do potomków Kaina, potomkowie Seta okazują się wierni Bogu. Od Seta pochodzą patriarchowie, naród Izraela i ostatecznie Chrystus. To Chrystus nie tylko niszczy szatana, ale także potępia grzech i śmierć (Ew. Łukasza 3.23-38). To przez Seta przyszło "Potomstwo Niewiasty", które zmiażdży głowę węża (1 Ks. Mojżeszowa 3.15).

Set jest również wspomniany w innych dziełach, w tym w Apokryfach (Syrach 49.16), dziełach pseudoepigraficznych, takich jak Wniebowstąpienie Izajasza, Jubileusze oraz Życie Adama i Ewy. Jego imię jest również zapisane w niektórych tekstach gnostyckich, np. w Ewangelii Egipcjan i Drugim Traktacie Wielkiego Seta.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim był Set w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries